Už jen poslední týden budou pokračovat práce na průtahu Petrovem. Firmy tak skončí ještě o sedm dní dříve, než byl před časem poslední uvedený termín. Celkově se tak úpravy zkrátily proti původním předpokladům až o dva a půl měsíce.

„Práce by měly skončit sedmnáctého září. Osmnáctého bychom měli v deset hodin přestřihnout pásku,“ potvrdil starosta Petrova Ladislav Krůtil.
Otevření Petrova konečně odlehčí okolním obcím a městům, kudy vedla objízdná trasa. Ve Bzenci se kvůli zatížení hlavní silnice konal dokonce protest. Ten ale podle organizátorů nesplnil svůj účel. Plánují proto na patnáctého září protest nový, jehož začátek bude v devět hodin.

Přes Bzenec totiž kromě objížďky Petrova vede také objížďka Bučovic, a ta má skončit až příští rok. Momentálně dělníci v Petrově finišují, aby vše do týdne stihli. „Dodělává se pokládka živičných vrstev. Do osmnáctého bychom také chtěli co nejvíce zprovoznit chodníky po obou stranách,“ přiblížil starosta Petrova a doplnil, že už za fungujícího silničního provozu by měly vzniknout ještě nájezdy k rodinným domům.

V Petrově by také měly vyrůst dvě nové autobusové zastávky. První, směrem na Hodonín, zůstane na původním místě. Druhá zastávka, směrem na Strážnici, se posune o šedesát metrů dál.

Novinkou pro projíždějící řidiče budou tři ostrůvky pro chodce, které při opravách vyrostly. Ty by podle Krůtila měly přinést větší bezpečnost lidí a také plynulost provozu.

To potvrdil i jihomoravský radní Jaroslav Pospíšil. „Tato opatření mají vést ke zklidnění dopravy a zlepšení bezpečnosti. Záměrem bylo, aby se dodržovala rychlost, a pěší, kteří budou silnici přecházet, měli kratší cestu,“ přiblížil Pospíšil. Ostrůvky jsou od sebe vzdáleny asi sto metrů.

Radost z nich mají i tamní obyvatelé, kteří si větší bezpečnost pochvalují. „Určitě je dobře, že tu něco takového vyrostlo. Doprava tu před uzávěrkou byla tak velká, že jsme se kolikrát báli přejít silnici,“ řekla například místní Ivana Kotásková.
Lidé se však obecně shodli na tom, že s otevřením Petrova přijdou opět o klid.

„Bude to strašné. Je jasné, že všechny kamiony a auta se zase vrátí sem,“ uvedla žena, která si nepřála být jmenována.
Východiskem by tak mohl být obchvat R55, jehož schvalování se už roky protahuje. „Samozřejmě se snažíme urychlit zahájení stavby silnice R55. Máme proti sobě ale různé subjekty, které stavbu blokují,“ připomenul Pospíšil.

Na rychlostní silnici v současné době probíhá územní řízení. „Myslím, že někdy do dvou let se stavět začne,“ prohlásil Pospíšil.