Narodil se pětadvacátého října 1861 v Kněždubě, jako prvorozený syn Jana Uprky a jeho druhé ženy Evy, rozené Machálkové. Letos od tohoto data uplyne už sto padesát let. Nejvýznamnějšího malíře Slovácka, Jožu Uprku, si lidé připomenou různě. Hroznová Lhota, kde Uprka žil i Kněždub, kde se narodil. Dvě obce svázané s malířovým životem a dvě různé oslavy kulatého výročí.

Hroznová Lhota se chystá k významnému datu vytvořit o Uprkovi naučnou stezku. „Bude dlouhá asi třináct set metrů a povede z Kněždubu až po hroznolhotskou Základní školu. Budou na ní tři panely, které představí Uprkovo dílo i život. Realizátorem projektu je Hroznolhotské kulturní sdružení,“ informoval starosta Hroznové Lhoty Petr Hanák. Na prvním z panelů se lidé dozví o dětství a době Uprkových studií. Druhý panel pak představí jeho výtvarnickou činnost včetně působení ve Sdružení výtvarných umělců moravských. Na třetím panelu budou informace o Uprkovi jako o Hroznolhoťanovi.

„Panely bychom chtěli nechat udělat studentům střední umělecko-průmyslové školy v Uherském Hradišti. Bude na nich, aby vše zpracovali a připravili nám nějaký návrh,“ dodal Hanák.

Jak doplnil, Uprkova naučná stezka bude končit u místní Základní školy, kde obec nechá nově postavit také malířovu bustu. Ta by měla být z bronzu. „Zastupitelstvo podalo návrh, aby se vzhledem k tomuto významnému výročí přejmenovala i zdejší základní škola na Uprkovu základní školu,“ sdělil starosta. Celý projekt, na který získala obec peníze díky Místní akční skupině Strážnicko, vyjde na čtyři sta padesát tisíc korun. „Hotovo by mělo být do září letošního roku, kdy máme v plánu slavnost na počest kulatého výročí,“ dodal Hanák.

Na podzim se bude kulaté výročí slavit také v Uprkově rodné obci, Kněždubu. Na první říjen už je naplánovaný koncert čtyř cimbálových muzik, kterému bude předcházet položení věnců na hrob Joži Uprky. Za Strážnicko vystoupí Cimbálová muzika Michala Miltáka, Horňácko zastoupí cimbálová muzika Martina Hrbáče, Hradišťsko cimbálová muzika Jaroslava Čecha a Vlčnov a Hluk zastoupí cimbálová muzika Ženičky. Během koncertu se představí také Mužský sbor z Hroznové Lhoty a sboreček z Vlčnova. „Všechny cimbálové muziky a sbory, které jsme pozvali, pochází z míst, která mají s Jožou Uprkou spojitost, ať už jde o obraz vlčnovské Jízdy králů, jeho život v Hroznové Lhotě nebo to, že Uprka maloval kroje i život z oblastí, ze kterých cimbálové muziky pochází,“ uvedl umělecký vedoucí mužského a ženského sboru z Kněždubu Josef Matyáš.

V Kněždubu se při příležitosti oslav pokřtí také nová kniha o historii obce, jejíž autorem je strážnický historik Jiří Pajer. „Bude to obsáhlá kniha. Kněždub je výjimečná obec v tom, že se v ní narodili bratři Úprkové a Antoš Frolka. Má bohatou historii, v archivech je o ní mnoho dokladů a toho je potřeba využít. Je to mimořádná situace, protože jiné obce až tolik materiálů nemají,“ odkryl obsah knihy autor.

Sto padesáté výročí narození Joži Uprky si připomene také hodonínská Galerie výtvarného umění, která od pětadvacátého května do osmadvacátého srpna představí výstavu s názvem Joža Uprka – výstava k 150. výročí narození. „K vidění budou Uprkovy obrazy, tak i grafiky. Sejde se jich tu na několik desítek z našeho archivu, ale i z českých a moravských galerií i díla od soukromých vlastníků. Návštěvníci uvidí Uprkovy ranné díla i jeho vrcholné období,“ informovala kurátorka sbírky hodonínské Galerie Výtvarných umění Ilona Tunklová.

Na sedmdesát děl malíře Joži Uprky se letos vystaví také ve Valdštejnském paláci v Praze. „Celostátní výstava se stane příležitostí ukázat v tomto rozsahu a na této úrovni po více než půl století nejlepší díla Joži Uprky,“ uvedl mluvčí plánované Uprkovy výstavy Jiří Jilík. Také na pražskou výstavu by měly díla zapůjčit tuzemské i zahraniční galerie nebo soukromí sběratelé. „Sáhneme do všech sbírek, budeme shánět to nejlepší, co je k dispozici. To znamená, že oslovíme všechna muzea a všechny soukromé sběratele, ke kterým se dostaneme. Bude to jeho reprezentativní výstava, která by měla shromáždit to nejlepší,“ řekl ředitel Národní galerie Milan Knížák. Jedním z těch, kteří na výstavu Uprkova díla zapůjčí, je právě i předseda správní rady Nadace Moravské Slovácko Zdeněk Zemek.