To už se pomalu schází první zvědavci, zimní plavci, potápěči i otužilci. Mezi nimi je také hodonínský fotbalový trenér Jaroslav Ševčík, který se k molu Veslařského klubu vydal poslední den roku 2014 v kraťasích. „Otužuji se pravidelně, i v těchto dnech si postojím na balkoně deset minut jen v trenýrkách," svěřuje se horkokrevný muž.

Zamrzlou Moravu zatím chystají pro plavce vodní záchranáři z Nových mlýnů. Jejich motorový člun se mění na ledoborec, za nímž se hladina začíná znovu vlnit.

Jako první zkoušejí říční ledovou tříšť sportovní potápěči z břeclavského Nautilu. Po společném snímku se vrhají do vody také plavci, a to i ze Záhorácké republiky. „Na jedné straně řeky žijeme my Záhoráci a na druhé Moravané. Chceme se spolu symbolicky střetávat, mimo politiku, při lidských setkáních a jedním z nich je také dnešní potápění a plavání," vysvětluje účast svých kolegů Milan Hollý ze Záhorácké tiskové kanceláře.

Nejdéle, více než pět minut, vydržel v chladivé Moravě Skaličan Pavol Válek z brněnského oddílu zimního a dálkového plavání Fides. „Ve vodě jsem se cítil dobře, ani venku nebylo nejchladněji. Takový největší extrém jsem zažil v Sudoměřicích, kde byla teplota vzduchu mínus dvanáct stupňů," přibližuje náročné podmínky Válek, který si po vystoupení z vody šel změřit tlak i tep. „Je v pohodě. Ještě dnes otestuji vodu v Lužicích, poprvé tak vyzkouším, co s tělem udělá dvojnásobné desetiminutové plavání," svěřuje se jednačtyřicetiletý skalický plavec, který s otužováním začal teprve před čtyřmi roky. „Ve studené vodě se dá v poklidu plavat kolem dvaceti minut, zvláště dnes, kdy nefouká a svítí sluníčko," pousmál se Válek.

S prvním ročníkem silvestrovského setkání je velice spokojený hodonínský organizátor Jiří Humpolík. „Byl úplně perfektní, i když byly trošku problémy s prsty, které narážely do zmrzlé vody. Skvělý byl zájem veřejnosti, napočítali jsme šest set dvacet lidí, takže stoprocentně akci zopakujeme i v roce 2015 a začneme už na Velikonoce," upozornil Humpolík.