Vzpomínkové večery, koncerty ale také happeningy, výstavy či divadelní představení. To vše připravují pořadatelé akcí k 30. výročí listopadových událostí roku 1989 na jihu Moravy. Třicet let svobody a demokracie po pádu totalitního komunistického režimu v zemi si připomenou lidé ve všech bývalých okresních městech i menších městech a obcích.

Vzpomínkovou akci k listopadovým událostem roku 1989 připravují například tehdejší účastníci demonstrací v Hodoníně. Setkání občanů po třiceti letech se uskuteční v tradičním termínu u Masarykova pomníku, tedy v neděli 17. listopadu od pěti hodin odpoledne. „Kdo a co k tomu bude chtít říct, ať řekne,“ pozval František Ondruš, jeden ze zakladatelů Občanského fóra v Hodoníně.

Právě Ondruš má na dobu před třiceti lety v Hodoníně stále živé vzpomínky. „První demonstrace se u nás v Hodoníně konala v sobotu 18. listopadu v prostoru, kde stávala dřív socha Masaryka. To se nás tam sešlo jen šest nebo sedm. Popovídali jsme si a pak se rozešli. Další den se nás už sešlo třicet. Pak účast na demonstracích rostla geometrickou řadou,“ zavzpomínal Ondruš.

ÚŽASNÁ ATMOSFÉRA

Atmosféra byla podle pamětníka úžasná. „Nečekali jsme, že režim padne až tak strašně rychle. Byla to nádhera,“ svěřuje se dnes šedesátiletý muž.

Ostražitost a každodenní opatrování demokracie je podle Ondruše na místě. „Tehdy v listopadu 1989 člověka vůbec nenapadlo, že předseda vlády bude za třicet let bývalý komunista a estébák, že na hradě bude sedět bývalý komunista a takový člověk, jakým prezident je. Ale demokracie je bohužel taková, jakou si ji děláme. I o tom chci v neděli mluvit,“ řekl Ondruš.

Na koncert skupiny Buty a následnou besedu o politických vězních padesátých let minulého století zvou pořadatelé do Kulturního domu Strážničan ve Strážnici. „Ke 30. výročí sametové revoluce zahraje v sobotu odpoledne populární skupina Buty. Následuje beseda Političtí vězni 50. let. Vstup je zdarma,“ informovala ředitelka kulturního domu Olga Florianová.

Už zítra bude ve Strážničanu Beseda pro studenty s Břetislavem Rychlíkem s názvem Totalita a underground. „Večer pak zahrají místní mladé začínající kapely,“ dodala Florianová.

Besedu se studenty na téma 30 let svobody plánují pořadatelé vhodonínském kulturním domě na 19. listopadu. „Beseda začíná v devět hodin dopoledne. Ve čtyři hodiny pak bude vzpomínkové setkání k 17. listopadu 1989 a večer zahraje Oskar Petr Band Vzpomínku na Marsyas,“ sdělili pořadatelé na internetových stránkách Hodonína.

INFOBLOK:
15. listopadu, Strážnice,KD Strážničan – beseda studentů s Břetislavem Rychlíkem + koncert generace svobody.
16. listopadu, Strážnice, KD Strážničan – koncert proti totalitě.
17. listopadu, Hodonín – Setkání občanů po 30 letech u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka.
15. – 20. listopadu, Strážnice – výstava: Svoboda není samozřejmost.
20. listopadu, Strážnice – divadlo: Normální debil. Deník puberťáka aneb Mé dětství za socialismu