Na začátku to byla holá louka. Dnes na vymodelovaném terénu, který má připomínat původní prostředí, stojí více než 60 staveb. Návštěvníkům nabízejí pohled na způsob života obyvatel vesnic v horských oblastech Slovácka i v úrodné části Pomoraví. Strážnický skanzen jen loni přilákal na 48 tisíc lidí. Ti úplně první tam zavítali v květnu před 35 lety.

Zvláštní pozornost si za ta léta vysloužily unikátní tematické programy představující moravskou vesnici se způsobem života, tradičními lidovými řemesly, zemědělstvím či zvyky nebo obyčeji v daném ročním období. „Jsou to Velikonoce ve skanzenu, Abeceda řemesel, Dožínky či Podzim na dědině. Mimo to se u nás koná vojenská a hasičská neděle a nově připravujeme pořad Pouť," uvedl zástupce ředitele Národního ústavu lidové kultury Martin Šimša.

Programy podle něj umožňují návštěvníkům poznat skanzen v nejrůznějších kontextech a činnostech.„Vše je podpořeno tím, že zatímco dříve bývala jen prohlídka s průvodcem, nyní jsou prohlídky individuální. Návštěvník si může areál projít a do objektů nahlédnout," dodal Šimša.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE:

Pro zvětšení klikněte.