„Musím se přiznat, že jsem měl na začátku strach z návštěvnosti, aby nás na festivale nebylo pět a půl. Jen v pátek ale přišlo přes sedmdesát lidí,“ neskrýval nadšení jeden z organizátorů Expediční kamery Marek Procházka.

Akčnost celému festivalu dodávala umístěná lana na schodišti. Kdo dokázal vylézt nahoru, dostal od pořadatelů čaj. Návštěvníci se ale moc do lezení nehrnuli a spíše postávali u projekce.„Nikdo jiný nelezl jenom já. Myslím si, že trať je docela jednoduchá,“ zasmál se Procházka, který nabídku čaje odmítl.Jak organizátor filmového festivalu dodal, někteří návštěvníci si alespoň zkusili sednout do závodní sjezdové lodě. „I položená na zem je dost vratká. S vodou se to ale nedá srovnat,“ pousmál se Procházka.

O leteckém sportu pod názvem paragliding nebo o horolezectví zájemce informovali přímo nadšenci do těchto adrenalinových aktivit. Postupně se tak u vystaveného sportovního vybavení vytvořila skupinka lidí.

„Několik návštěvníků se už zajímalo o místa, kde se dá létat. Paragliding je sport, který umožňuje vzlétnou z téměř odkudkoliv. I z veselského náměstí,“ nastínil Procházka.

Pod palbou otázek návštěvníků se tak ocitli fandové do adrenalinových sportů, kteří do Veselí nad Moravou dorazili i se sportovní výbavou. „Pár nadšenců se na Hodonínsku například do paraglidingu najde. Mohlo by jich být ale více,“ posteskl si Michal Matyáš, který doufá, že právě podobné festivaly jako Expediční kamera pomohou najít další adrenalinové fanoušky. V okrese Hodonín totiž podle Matyáše zatím ani neexistuje žádný klub sdružující nadšence tohoto leteckého sportu.

Kanoistiku by si například rád vyzkoušel i tajemník městského úřadu ve Veselí nad Moravou Jaroslav Miklenda. „Podruhé už bych ale do lodě nevlezl. Když jsem byl mladší tak jsem se chtěl projet. Nikdy se mně to ale nepodařilo,“ reagoval Miklenda.

Své zastoupení mělo kromě paraglidingu i horolezectví.

To je možné provozovat i ve Veselí nad Moravou. „Celkově okres Hodonín naskýtá několik možností provozování horolezectví. Nadšenců do lezení je ale tady zatím málo,“ okomentoval stav na Hodonínsku horolezec Vašek.

Organizátor Expediční kamery Procházka tak i kvůli zvýšení zájmu o outdoorové sporty doufá, že se podaří udělat z tohoto filmového festivalu ve Veselí nad Moravou tradici.

Do letošního ročníku Expediční kamery se zapojilo celkem sto měst z celé České republiky. Filmy vybírá porota ze snímků, které obstály na různých filmových festivalech. Letos se do devítky promítaných filmů dostaly snímky o vodácké expedici v Indii a Turecku, zimních výstupech v Himalájích a Karakoramu, sólo výstupech na skalní stěny či nádherné Barabášovo Mongolsko.