Setkali se tam zástupci domácích i zahraničních vysokých škol z USA, Ruska, Slovenska, Ukrajiny či Polska, i představitelé státní správy a různých průmyslových odvětví. První konference nesla název Vysoká škola jako facilitátor rozvoje společnosti a regionu a druhá byla zaměřená na informační technologie.

„Je krize, máme vážné problémy, myslíme si, že nemáme připravenou dobrou strategii rozvoje celé České republiky ani regionů, a akademici, lidé z průmyslu a veřejné správy, kteří se na konferenci sejdou, by měli posoudit budoucnost a vyjádřit se k tomu, kde dnes stojíme a kam bychom se měli dostat v následujícím období,“ uvel k jedné ze dvou sekcí první konference rektor EPI Oldřich Kratochvíl.

Ta se právě zabývala vlivem vysoké školy na rozvoj regionu. „Na Hradišťsku už je cítit pokles nezaměstnanosti vysokoškoláků, kteří zde mají minimální problémy s uplatněním. Na Hodonínsku to zatím neumíme říct, působíme tady v masovém měřítku teprve druhý rok, a až příští rok bychom chtěli udělat analýzu, čím už vysoká škola přispěla,“ řekl rektor.

Podle profesora Karla Laciny z Vysoké školy finanční a správní v Praze by regionům mohl pomoct cestovní ruch. S jeho výukou zatím EPI nepočítá. „Dnes je to tak trochu boom, že skoro všechny vysoké školy uvažují o cestovním ruchu. Má to svůj význam, protože kvalifikovaných lidí v cestovním ruchu je málo, ale myslím, že střízlivost je na místě,“ přiblížil Lacina.