Kotel na vaření piva v garáži bzeneckého pivovarníka Radomila Patáka jede v těchto dnech na plný výkon. Majitel minipivovaru, který dodává pěnivý mok jen sousedům a jednomu baru, musí zajistit dostatečnou zásobu pro své první pivní slavnosti, na kterých počítá s více než tisícovou návštěvou. Do organizace se zapojilo více než dvacet dobrovolníků, kteří propadli kouzlu nefiltrovaného piva vařeného podle klasických receptur.

„Všichni přátelé Kněží hory v posledních dnech lepí plakáty. Už jsme spotřebovali pětačtyřicet litrů lepidla a téměř dvě stě padesát litrů pohonných hmot. Ti zvlášť aktivní si plakáty polepují kapoty a okna svých automobilů,“ zveřejnil poslední data z příprav na webu kněžihorského piva sládek a majitel minipivovaru v jedné osobě Radomil Paták. Zapojila se i radnice.

„Poskytli jsme na oslavu zdarma zámecký park. Dvojici hlavních pořadatelů jsme dali k ruce i našeho pracovníka pro kulturu. Zajistíme velký stan či záchody,“ vyjmenoval některé z aktivit městského úřadu bzenecký starosta Pavel Čejka. Ten počítá s tím, že akce minipivovaru se stanou dalším z místních turistických lákadel, kam už patří Bzenecké slavnosti či Bzenecké vinobraní.

„Obdivuji dva nadšence, kteří dokázali něco takového připravit. Za rok existence minipivovaru dokázali, že nejde v jejich případě jen o legraci či recesi,“ pochválil Radomila Patáka a Miroslava Kováře starosta.

Sobotní odpoledne 28. června nebude patřit jen dospělým, kteří přijdou ochutnat domácí pivo, ale i dětem. Jelikož výtěžek akce půjde nadačnímu fondu Modrý hrošík, zapojilo se nezištně i několik organizací.

Přijede Steelinka

Jednou z největších atrakcí pro děti tak bude motorový vláček Steelinka. Tu zdarma půjčí firma Kovosteel, která ji používá pro exkurze ve svém areálu ve Starém Městě.

„Často ji i pronajímáme. Na Uherskohradišťsku je velmi oblíbená. Na Kyjovsku či Veselsku ji bohužel lidé téměř neznají, proto jsem její půjčení zprostředkovala,“ podělila se o své pohnutky vedoucí hodonínské pobočky firmy Martina Lopraisová.
Na děti ovšem čeká také skákací hrad či bohatý kulturní program, který začne už ve dvě hodiny odpoledne. Ten nabídne i recesi. Se svou trochou do mlýna přijedou přispět členové Chmelobrany Žatec. Ti přivezou svůj šlapohyb, který je podle nich jediný stroj na světě, který jede na pivo. Pohánějí jej totiž šlapající lidé, kteří sedí za pojízdným barem a pijí.

Pro pivní slavnosti si pivovarník připravil i dvě speciality. Ke vstupenkám nechal vyrobit asi osm set kusů deputátních mincí minipivovaru a čepovat se bude první bzenecká várka medového piva.
„Dlouho jsem procházel internet a také se radil s odborníky. Nakonec jsem si stejně recepturu udělal podle sebe,“ směje se pivovarník. Dával si prý pozor, aby nevhodným varem nevyhnal z přidávaného medu všechny vitamíny.

Mince s hodnotou jednoho piva pak budou především příspěvkem pro sběratele. Radomil Paták sice nechal původně vyrobit mincí tisíc, ale po přibližně dvou stech kusech se jen „zaprášilo“. Rozebrali je známí, zákazníci či členové nově vytvořeného občanského sdružení přátel kněžihorského piva.
Nejen kvůli mincím se ale chystá do Bzence mnoho milovníků nefiltrovaného piva z celé republiky. Specializované pivní weby na akci zvou totiž už několik měsíců.