VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta alkoholika je trnitá

HODONÍN - Většinou o svých příbězích mlčí. Bojí se prozrazení a tvrdí, že jsou zkrachovalé existence. Petr Smejkal je alkoholik a svou nálepku neskrývá.

25.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

„Když jste upřímný k lidem, tak k nim snáz naleznete cestu,“ tvrdí Smejkal. Měl dobré zaměstnání, zastával vysokou funkci, ale stres spojený s prací jej ubíjel. „Ztratil jsem nervy a potřeboval jsem se něčím vyčistit, uvolnit, odreagovat. Koupil jsem si například litrovou láhev vodky a šel si ji vypít do lesa,“ vzpomíná. K zemi ho srazilo víc věcí.

„Je spousta alkoholiků a najdete mezi nimi jak zanedbané lidi, tak vynikající lékaře a uznávané odborníky. Jako byste šlápl do bahna, sklouznete po něm velice lehce,“ povzdechl si. Přestože byl dvakrát na léčení, stále ještě občas po alkoholu sáhne. „Nikdy nevím, co bude následující den. Jestli mě něco vyprovokuje nebo se něco stane, a já se vzdám v tom boji s nepřítelem,“ přiznává. Poté, co se opije, pronásledují ho výčitky, které ho zahánějí do kouta, kde se trápí. To trvá měsíce.

„Kolikrát jsem přestal mít strach a říkal jsem si, že to mám pod kontrolou, ale pak jsem do toho zase spadl, ani nevím jak. Historie se opakovala,“ vypráví Smejkal. S alkoholem to táhne už patnáct let. Nedávno ale ztratil práci, nemá kde bydlet, opustila ho žena s dětmi. „Teď mám opravdu důvod k tomu, abych začal pít. Chci ale vydržet a život si zase dát dohromady,“ říká Petr.

Nyní znovu bojuje o svou rodinu, chce ji získat zpět a žít normálním životem, sám si ale není jistý, zda neuklouzne. „Nechci už nálepku alkoholika. Vzalo mi to hodně, také peníze a především sebevědomí. Musím ale začít znovu, i když vím, že to bude těžké a svodů je na každém rohu mnoho,“ dodává Petr.

Psycholog PhDr. Jan Králík říká:

Není blázen, kdo se léčí z alkoholu

„Není pesimistické, když má někdo problém s alkoholem. Ten problém má východisko,“ tvrdí ředitel a psycholog Psychocentra Domeček v Hodoníně Jan Králík. Podle něj se člověk do problémů dostane poměrně lehce a léčení v protialkoholních léčebnách je vždy to nejlepší, co alkoholik udělá. Existují cesty ven, i když je to vždy běh na dlouhou trať, a smířit se s životem bez kapky alkoholu je někdy tím největším problémem.

„Jsou lidé, kteří se ovládnou z různých důvodů. Ale obyčejné nealkoholické pivo dokáže nastartovat recidivu abstinujícího alkoholika do starých kolejí během několika málo chvil,“ varuje psycholog. V místnosti, kde se pravidelně schází s lidmi a problémem alkoholu, jsou čtyři stěny svědkem mnoha životních příběhů. Přesto zde panuje atmosféra porozumění a „prázdné“ pohledy alkoholiků naznačují, že se tam cítí v bezpečí před zmatkem „tam venku“.
Je závislost na alkoholu dědičná?
Nikdo jistě neví. Geneticky se snad dědí vlohy biologické a neuropsychické – některé temperamentní typy jsou náchylnější například k depresivním náladám, a tím se zvyšuje riziko, že sáhnou po alkoholu. Pak je tu utváření postojů k alkoholu v rámci výchovy, socializace. Dítě z rodiny, kde se pije, bude asi mít větší sklon k nápodobě chování svých rodičů nebo sourozenců.

Co nejvíce ovlivní člověka, aby se stal na alkoholu závislý?
Je to do jisté míry obsaženo již v předešlé odpovědi. Většinou je to dlouhodobý stres, pobyt v prostředí, kde je pití tolerovanou normou, výskyt nějaké duševní poruchy nebo poruchy osobnosti.

Existuje jakási tolerance k alkoholu. Člověk, který má vysokou toleranci, je „snazší“ obětí alkoholu?
Ne, zvyšování tolerance k alkoholu je projevem „tréninku“ syndromu závislosti na alkoholu. Víc toho vypije „bez následků“. Začátečník na dotaz : „Zvracíte?“ odpoví ano, kdežto pokročilý, který popíjí častěji, řekne ne. Organismus si už zvykl.

Proč podle vás přibývá alkoholiků?
Já si myslím, že nepřibývá. Ale přesto, zvyšuje se životní úroveň, lidé nemají výrazné existenční starosti typu „ přežít“, přístup k alkoholu je velmi snadný, jeho pití se stalo samozřejmou součástí většiny rituálů – dříve u babičky byla na stole bábovka a pilo se kafe, dnes je samozřejmá flaška na stole – masivní reklama, výrazná společenská tolerance.

No a také stále častější stres, zvýšený výskyt osob s obtížemi neurotickými ( úzkosti, obsese, fobie, panické reakce ) a depresivními. Alkohol je zpočátku velmi účinný prostředek proti úzkostem a špatné náladě vůbec. Ale pití v takových stavech je přímo ideální pro vznik a rozvoj syndromu závislosti.

 

25.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 13 320 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce sociální pracovník/ce. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Štefánikova 288/15, 695 01 Hodonín. Zástup za RD.Náplň práce: sociální práce v oblasti náhradní rodinné péče, poradenství, práce s jednotlivci i se skupinou, metodika a standardy, zpracování administrativní dokumentace služby., Požadujeme: odpovídající kvalifikaci dle platné legislativy, výborné komunikační schopnosti a umění aktivně naslouchat, profesní zodpovědnost, schopnost pracovat v týmu i samostatně., Výhodou: znalost projektového managementu, psychoterapeutický výcvik. Pružná pracovní doba, týden dovolené navíc, slevy na programy, příjemné pracovní prostředí v centru Hodonína, možnost dalšího vzdělávání a rozvoje, možnost rozšíření pracovního úvazku a oblasti působení, vstřícný přístup zaměstnavatele ke slučování zaměstnání a rodiny., Výběrové řízení se bude konat v dubnu 2018. CV a motivační dopis zasílejte mailem na maderycova@cprhodonin.cz do 15. 4. 2018; Info tel.: 606 702 360. Možnost i osobního kontaktu.. Pracoviště: Centrum pro rodinu a sociální péči hodonín, Štefánikova, č.p. 288, 695 01 Hodonín 1. Informace: Lucie Maděryčová, +420 606 702 360.

Obchod - Obchod Obchodní referent 22 000 Kč

Obchodní referenti Referent/ka zákaznického servisu / Obchodní referent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: K POSÍLENÍ NAŠEHO TÝMU V ZÁVODĚ ROHATEC HLEDÁME ZAMĚSTNANCE NA POZICI:, REFERENT ZÁKAZNICKÉHO SERVISU, VAŠE ÚKOLY:, , Zajištění celého procesu zpracování objednávek, včetně fakturace;, Každodenní komunikace se zákazníky;, Kontrola skladových zásob;, Příprava podkladů pro plánování výroby, plánování expedice, organizování přepravy;, Vyřizování reklamací;, Komunikace s dodavateli služeb – přeprava, celní deklarace apod., Kontrola faktur obchodních zástupců;, Administrativní a informační podpora týmu obchodních zástupců a regionálních manažerů;, , CO NABÍZÍME:, Motivující pracovní a finanční podmínky;, Dlouhodobý HPP u nadnárodní výrobní společnosti;, Příležitost k profesnímu růstu a uplatnění potenciálu;, Práci v přátelském kolektivu;, Firemní benefity (příspěvek na penzijní připojištění, Cafeterii, týden dovolené navíc, závodní stravování, příděl cukrovinek);, Nástup dohodou, možno ihned;, , POŽADUJEME:, SŠ vzdělání;, Znalost AJ – základní komunikativní úroveň;, Zodpovědnost, spolehlivost, pečlivost a důslednost při vykonávání svěřené práce;, Pokročilá znalost PC (MS Office, Excel), Velmi dobré organizační a komunikační schopnosti, Řidičský průkaz skupiny B. Pracoviště: The candy plus sweet factory, s.r.o., Vítězná, č.p. 200, 696 01 Rohatec. Informace: Kateřina Bartošová, +420 518 398 765.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 13 000 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče pečovatel/ka v dětské skupině. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Štefánikova 288/15, 695 01 Hodonín. Zástup za dlouhodobou nemoc. Požadujeme: odbornou způsobilost pro práci v dětské skupině dle zákona 247/2014 Sb. o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, praxe v oboru vítána, vstřícný vztah k dětem i dospělým, trpělivost a empatii, komunikativnost, příjemné vystupování, spolehlivost, pečlivost a kreativitu, bezúhonnost., Nabízíme: práci na zkrácený úvazek, možnost individuální práce s dětmi v malém kolektivu, příjemné pracovní prostředí v nové budově v příjemném kolektivu, vstřícný přístup zaměstnavatele k slučování rodiny a zaměstnání, 5 týdnů dovolené, zaměstnanecké benefity v podobě volných vstupů na programy CPR Hodonín. Pružná pracovní doba, týden dovolené navíc, slevy na programy, příjemné pracovní prostředí v centru Hodonína, možnost dalšího vzdělávání a rozvoje., CV a motivační dopis zasílejte mailem na herodesova@cprhodonin.cz do 15. 4. 2018; Info tel.: 602 638 552. Možnost i osobního kontaktu.. Pracoviště: Centrum pro rodinu a sociální péči hodonín, Štefánikova, č.p. 288, 695 01 Hodonín 1. Informace: Renata Herodesová, +420 602 638 552.

Obchod - Obchod Obchodní referent 18 000 Kč

Obchodní referenti sam. referent/ka zahraničního a tuz. obchodu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: tř. Masarykova 1195, 698 01 Veselí nad Moravou. Jedná se o práci na obchodním oddělení firmy při zadávání objednávek, fakturace, komunikace se zahraničními a tuzemskými odběrateli.Požadavkem je výborná znalost německého jazyka , jelikož firma kominikuje s obchodními partnery z Rakouska a Německa. Znalost práce na PC, řidičský průkaz skupiny "B" je výhodou. Kontakt na tel. 603 221 492 od 8:00 do 15:00 hod, na mail: sekerkova.a@mireal.cz. Pracoviště: Ložnice mireal, a.s., tř. Masarykova, č.p. 1195, 698 01 Veselí nad Moravou. Informace: Anna Sekerková, +420 603 221 492.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kontejnerové hnízdo. Ilustrační snímek.

U kontejnerů na plast ležel i gauč. Hříšníci zaplatí odvoz, pohrozili Žarošičtí

Ilustrační foto
AKTUALIZUJEME

Láska z doby bronzové. Archeologové ve Vyškově vykopali kostru ženy s dítětem

Exkluzivní rozhovor s Gábinou Koukalovou: Konečně se můžu nadechnout

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Nový cíl. Jihomoravští vinaři se chtějí prosadit na trhu v Japonsku

Jižní Morava – Po Jižní Koreji se jihomoravští vinaři snaží o prosazení se na trhu v sousedním Japonsku. Skupina zastoupená značkou Wine of Czech navštívila prestižní potravinářský veletrh Foodex v Tokiu. „Veletrh je určený pouze obchodníkům a za čtyři dny jej navštívilo sedmdesát dva tisíc hostů,“ uvedl zástupce skupiny Michal Solařík.

Při hádce bodla muže do lýtka. Policisté vyšetřují partnerský spor

Veselí nad Moravou – Pohádali se. A to tak, že výsledkem sporu bylo bodnutí nožem. Řeč je o partnerech, kteří konflikt řešili v chatové oblasti Vláky ve Veselí nad Moravou. Případ z osmého března od té doby řeší policisté. Že by jej ale vyšetřovali jako pokus o vraždu či snahu o závažné poranění, odmítli. 

Utkání Drtiči u Draků v Šumperku nezvládli. Rozhodne se tak až ve čtvrtek

Šumperk, Hodonín - Pořádně naštvaný musí být kouč Drtičů Roman Čechmánek. Jeho svěřenci totiž prohráli důležitý boj v Šumperku 5:7. Místo toho, aby sérii zakončili v klidu 3:1 a postoupili do finále play-off, se budou ve čtvrtek doma o postup přetahovat. Draci dnešní výhrou srovnali stav série na 2:2.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT