„V současnosti se pro mě plánovaný výlet do přírody mění v peklo. Venku kýchám, teče mi z nosu i očí. Jediné, co pak může pomoct, je prostě vycházku ukončit," řekl Frantík.

Jeho, stejně jako ostatní alergiky, letos dostihlo kýchání a rýma o několik týdnů dříve. „Vadí mi pyly právě kvetoucích stromů, což letos pociťuji o něco dřív," svěřil se Frantík.

Nápor lidí s podobnými problémy registruje alergoložka Monika Bařinová. „Pylová sezona přišla letos rozhodně dříve, myslím si, že tak o tři týdny. Už v prvních únorových dnech začali mít potíže ti, kteří obvykle trpí alergií až na konci února," uvedla lékařka.

V současnosti alergici nejvíce bojují s pyly břízy. „Vykvetly před víkendem. V dalších dnech už pacienty tolik trápit nebudou, zato je k nám do ordinace určitě přivede setkání s rostoucí trávou. Jejich rozkvět totiž můžeme také očekávat dřív," sdělila Bařinová a poukázala i na to, že citlivější jedince začala obtěžovat také řepka olejka, která se obvykle objevuje až na konci dubna.

Další vlnu výraznějších alergických reakcí očekává specialistka za tři týdny. Nejčastěji s nimi zápasí školáci a dospělí. „Opravdu výjimečné jsou případy u dětí mladších tří let," poznamenala Bařinová.

A právě na pediatrii mají alergiků málo. „Zatím se ještě u nás alergické reakce naplno neukázaly. Všechny břízy ještě nerozkvetly, očekáváme proto, že nápor malých pacientů dorazí tak do dvou týdnů," informovala dětská lékařka Věra Hudečková. Zároveň upozornila, že spousta rodičů chodí s potomky rovnou na alergologii. „Jsou připravení. Ví totiž, že jejich děti mívají problémy pravidelně, takže si je v tomto období hlídají," podotkla Hudečková.

Martina Zlámalová má sice jaro ráda, ale souhlasí s tím, že přišlo brzo. „Jsem alergická na všechno, co kvete. K tomu ještě na prach, roztoče i kočky. Obvykle jsem měla obtíže až ke konci dubna nebo v květnu. Teď bez léků a spreje do nosu nemohu vyjít ven," postěžovala si mladá žena.

Se stejnými těžkostmi zápolí už od malička také Klára Blažejová. „Alergická jsem téměř na vše. Nejen na pyly, trávy a seno. Alergie mě sice trápí téměř celoročně, ale na jaře to pociťuji samozřejmě nejvíc. Aby mi bylo líp, tak musím brát pravidelně léky," řekla Blažejová.

Alergoložka doporučuje přes tyto měsíce jediné. A to, vyhýbat se procházkám v přírodě. „Je samozřejmě těžké zůstat zavřený doma, když je venku hezky. Lidé ale tuto radu často nedodržují. Proto není velkým překvapením, že s příchodem nového týdne máme plnou čekárnu," dodala Bařinová.