Promítání se uskuteční v neděli v kulturním domě ve Velké nad Veličkou. „Se studentem filmové školy Radkem Pšurným z Velké nad Veličkou si nás vybrali z České televize, Dostali jsme kameru a mikrofon, a tak od roku 2006 pořizujeme reportáže o všem, co se kde šustne,“ řekl amatérský kameraman Antonín Vrba.

Původně se zaměřili na Horňácko, dnes už sledují dění na celém Slovácku. „Právě slavíme jubileum, natočili jsme 200 reportáží a chceme to ukázat lidem. Reportáže jsou sice na internetu, ale například starší lidé k němu nemají přístup,“ vysvětluje Vrba, proč se rozhodli akci uspořádat.

Protože jsou amatéři, pozvali si pravé profesionály z médií, a to redaktora ČT Josefa Kvasničku ze Zlínského studia, novináře Radka Bartoníčka a Jana Gogolu staršího, televizního a filmového dramaturga z Uherského Hradiště, se kterými budou diskutovat a probírat vzájemně své zkušenosti. K promítání zahraje Horňácká cimbálová muzika Romana Sokola. Vstupné na akci, která začne v 15.00, bude dobrovolné.

„Lidé se mohou těšit na reportáže, jak se připravují Horňácké slavnosti, o prvních nekrojovaných hodech v Moravanech u Kyjova a dozví se, jak proběhla sázka v Javornické hospodě, kde se dojila koza,“ doplnil Vrba. Digináves funguje na deseti místech v republice. Nejzdařilejší reportáže zařazuje televize do pořadu Zajímavosti z regionu.

Kromě toho jsou všechny k vidění na www.diginaves.cz.