ANDĚLSKÉ HODY S PRÁVEM (HODONÍNSKO). Na druhého října připadá podle liturgického kalendáře památka Andělů strážných. Právě jim je zasvěcený farní kostel ve Veselí nad Moravou. Aby si místní tento význam připomněli, patří první říjnový víkend ve městě tradičním Andělským hodům s právem. Hlavnímu programu bude předcházet kurz lidových tanců, kterého se může dnes od půl sedmé večer zúčastnit kdokoliv. Od pěti hodin odpoledne se mohou zájemci podívat na přípravu máje a hodových ozdob s pečením tradičních pokrmů.

Sobotní program začne v devět ráno před kulturním domem. Prodejci rozbalí stánky s burčákem, pochutinami a řemeslnými výrobky. „Představí se vinaři z blízkého i širokého okolí. Burčák lidé budou moci hodnotit a vybrat, který je nejlepší. Ochutnají také sýry různých proveniencí, báleše, uzeniny nebo domácí pivo," uvedl Ivo Juřena z Veselského kulturního centra. O půl hodiny později přijde řada na hudbu. „Vystoupí kapely, které vycházejí z folku a folkloru a na těchto základech pak staví svoji vlastní tvorbu. Návštěvníci se mohou těšit na kombinaci kapel Neřež a Musica Folklorica," přiblížil Juřena.

Krojovaný průvod vyjde ve tři hodiny. Zamíří kolem vlakového nádraží k radnici, kde stárek požádá o právo uspořádat hody. „Poté se procesí přesune ke kostelu svatých Andělů strážných a bude pokračovat po Masarykově třídě zpět ke kulturnímu domu, kde účastníci postaví máj," sdělil Juřena. Hodová večerní zábava propukne v sedm hodin v kulturním domě. Zahraje Dechová hudba Jiřího Štici a Cimbálová muzika Radošov. Nedělní program naplní mše svatá v kostele svatých Andělů strážných a zpívání před kostelem.

BURČÁKOVÉ SLAVNOSTI (BŘECLAVSKO). Dvojnásobný držitel Ceny Anděl Tomáš Kočko, vítěz SuperStar Martin Chodúr či kapela Mňága a Žďorp budou hlavními lákadly jednadvacátých Burčákových slavností, které se konají v Hustopečích na Břeclavsku. Program slibuje kromě koncertů a divadelních představení také řemeslný jarmark či historický průvod. „V hlavní roli bude burčák. Nabídneme ho ve čtrnácti mázhausech, které Horenská rada otevře a kvalitu zkontroluje dnes v podvečer," uvedla vedoucí marketingu města Jana Hrádková.

Chybět nebude ani ohňová show a od půl deváté večer si odbude svoji koncertní premiéru v Hustopečích Tomáš Kočko s orchestrem. Ve středověký jarmark se promění Dukelské náměstí zítra ráno. Představí se tam Burčáková unie. „Tento recesistický státní útvar chtějí letos rozšířit Velké Pavlovice a Dolní Věstonice. Zvýší tak počet členů na dvaašedesát," řekla Hrádková.

Starostka Hustopečí Hana Potměšilová předá unii po zbytek slavností správu nad městem. „Lidé se mohou těšit na vtipné texty. Letos jsme divadelní blok rozdělili na dvě části. První bude již dopoledne," informovala starostka.

Vrcholem sobotního programu bude historický průvod, letos i s kurtizánami. Den zakončí koncert Martina Chodúra, kapela Flash band či Mňága a Žďorp. Novinkou bude scéna na nádvoří domu U Synků. Nabídne prostor pro divadla nebo koncerty.

DEN ARCHITEKTURY (ZNOJEMSKO). Dozvědět se zajímavosti o architektonických skvostech Znojma mohou všichni, kdo si o víkendu udělají čas na komentovanou prohlídku. V sobotu ve tři hodiny odpoledne čeká na zájemce procházka po vídeňském předměstí, kterou povedou památkář Jan Kozdas a historik Jiří Kacetl. „Lidé se seznámí s architekturou konce devatenáctého a začátku dvacátého století. Sraz je ve tři hodiny odpoledne u divadla," uvedl Kacetl s tím, že trasa povede Dolním předměstím Znojma. Příchozí se dozvědí zajímavosti o staré nemocnici, pak se vrátí podél nádraží na ulici Rudoleckého, 17. listopadu, náměstí Kapitána Otmara Chlupa a Mariánské náměstí.

V půl osmé večer promítne znojemské kino Svět film Plán. Dokument režiséra Benjamina Tučka sleduje změny, kterými prošel původní koncept pražského územního plánu. Po projekci následuje diskuse s Janou Chalupskou z neziskové organizace Nesehnutí a architektem Janem Horou. Trojici akcí, které se konají u příležitosti Světového dne architektury, završí vycházka s Monikou Mažárovou. Sraz je v neděli v deset hodin dopoledne u městských lázní. „Projdeme se k sokolovně a poté k zimnímu stadionu. Připomenu také náměstí Svobody, které je stále nedořešené. Nové projekty většinou mají snahu schovat 'bílý dům'. Já si naopak myslím, že je to škoda. Není to špatná architektura a zapadá do tehdejších dobových tendencí. Nedávná nová fasáda mu navíc moc prospěla," sdělila Mažárová, která tak zájemcům přiblíží zejména opomíjené stavby.

Další tipy na víkendVALTICKÉ VINOBRANÍ
Kdy: pátek od 19.00, sobota od 10.00
Kde: Valtice, ulice Střelecká, náměstí Svobody, ulice Vinařská
Za kolik: v pátek 50 Kč, v sobotu 100 Kč
Největší tahák: krojovaný průvod, Laura a její tygři, Kristína, Irnis, cimbálová muzika Kapura

CHILLI FOR PEOPLE
Kdy: sobota od 14.00
Kde: Morkůvky, kulturní dům
Za kolik: zdarma
Největší tahák: představení letošní úrody chilli papriček, k ochutnání budou pokrmy z chilli a další pochoutky

SETKÁNÍ SBĚRATELŮ
Kdy: neděle od 8.00 do 12.00
Kde: Znojmo, sál Dukly
Za kolik: zdarma
Největší tahák: velké setkání sběratelů všech oborů

ZNOJEMSKÉ GRÁCIE
Kdy: sobota od 16.00
Kde: Znojmo, divadlo
Za kolik: 50 Kč
Největší tahák: důchodkyně zatančí kankán, mužský pěvecký sbor Mužáci z Tasovic, břišní tanečnice

SLAVNOSTI PADAJÍCÍHO LISTÍ
Kdy: neděle od 14.00
Kde: zámecký park, Strážnice
Za kolik: 30 Kč, rodinné 60 Kč, v indiánském kostýmu zdarma
Největší tahák: hry na laně, indiánské dovednosti, tvořivé dílny

POCHOD SLOVÁCKÝMI VINOHRADY
Kdy: sobota od 7.00 a od 7.30
Kde: start Hodonín nebo Dolní Bojanovice
Za kolik: dospělí 30 Kč, mládež 10 Kč
Největší tahák: ochutnávka vín, burčáku a dalšího občerstvení