„Krojované průvody a podobné akce mají pořád stejný tradiční nádech a atmosféru, která je úžasná. Zrovna nedávno jsme se bavily o tom, že folklor nás prostě táhne a kroje bychom se určitě nezbavily,“ říká Hrbková.

Společně s kamarádkou Blankou Futákovou tak v krojích doplňují několik stovek účastníků Andělských hodů. Letos se jich na veselském náměstí schází na tři sta, což je ještě o padesát více než v loňském roce.

I díky řadě přespolním je průvod pestrý a je ukázkou krojů z celého okolí. „Mimo místních se dnes hodů účastní i hosté z Malé Vrbky, Kuželova, Kozojídek, Vnorov, Moravského Písku nebo i slovenské Skalice. Mezi místní a hosty se dělí i hodová zábava, o niž se stará domácí Dechová hudba Šohajé a Cimbálová muzika Pavla Múčky ze Strážnice,“ popisuje produkční Veselského kulturního centra Daniela Evjáková.

V Kyjově uctili památku oběti nacistů.
V Kyjově lidé uctili památku obětí nacistů

Hodovým víkendem se prolíná folklor. Tradičně i netradičně. „Folklorní byl i dopolední program, ale představily se soubory, odkazující například na severský folklor či na hudební kořeny slovenské, srbské a polské. Odpoledne na pódiu je již tradiční,“ doplňuje Evjáková.

Počasí vychází už od samého hodového začátku a na veselském náměstí si tak hodů, které jsou spojené také s koštem burčáků, užívají stovky lidí.

MICHAELA IVÁNKOVÁ