Také dnes sledujeme dění v soudní síni ON-LINE!

Pěkně podle abecedy. Takový plán má na dnešek předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth, který už druhý měsíc řeší jeden z největších případů týrání dětí v historii Česka, takzvanou kauzu Kuřim. Trýznění se týkalo osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba z Kuřimi na Brněnsku.

Podle žaloby týralo chlapce šest lidí. Kromě jejich matky Kláry Mauerové to byla i její sestra Kateřina, Barbora Škrlová se svým bratrem Janem, Hana Bašová a Jan Turek. Chlapci museli snášet topení v lavorech s vodou, vyřezávání kusů masa z hýždí nebo pálení cigaretami. Znaků týrání si podle všeho téměř nikdo nevšiml. Dokonce ani nejbližší příbuzní.

Právě lidé z úzkého rodinného kruhu se ve čtvrtek dostaví před soud poskytnout své svědectví. To by mělo vnést světlo do komplikované kauzy. Kromě otce sester Mauerových přijde k soudu také herec Viktor Skála. Ten Kateřině „půjčil“ svou dceru Marii, aby obalamutila Městský soud v Brně při přidělování identity pro Barboru Škrlovou, která se vydávala se dívku Aničku. Předvolána je i třetí sestra Kateřiny a Kláry, Gabriela Pokorná.

ON-LINE

15.55 - Hlavní líčení končí, pokračovat bude v pátek v 8.30.

15.52 - Po vysvobození Ondřeje se hasiči dozvěděli, že má bratra. "Velitel zásahu nám dal úkol, abysme prohlédli dům a podívali se po něm. Šli jsme dokonce na zahradu, kde byl takový altánek. I ten byl zamčený. A na dveřích byla stejná lepící páska, kterou měl chlapec svázané ruce. Uvnitř naštěstí nikdo nebyl," přiblížil Štěpánek zásah.

15.45 - Dalším svědkem je hasič Radim Štěpánek. Loni v květnu zasahoval v Kuřimi na Brněnsku, kdy osvobozoval Ondřeje z uzamčené komory. "Byli jsme tam za pár minut. Na místě byla policie i záchranka. Šli jsme dovnitř a otevřeli jsme dveře. Já vzal kufr s nářadím a klíče. Chodba uvnitř domu byla plná lidí. Sestry Mauerovy, policisté. Ženy nás ke dveřím nechtěly vůbec pustit. Policie je musela vytěsnit do obývacího pokoje. Jakmile byly dveře volné, otevřeli jsme je," řekl Štěpánek. Na holé zemi našli hasiči svázaného chlapce.

15.30
- Ondřej má podle Studničkové problémy v uzavřených prostorách. "Děti si třeba hrály a zavíraly se. On nechtěl. Bál se," řekla psycholožka z Klokánku. Jí se týraný Ondřej zmínil i o tom, že ho v lavoru se studenou vodou topila Barbora Škrlová. Na událost si vzpomněl až letos v únoru. Okamžitě poté ji měla policie důvod vazebně stíhat. Ondřej si na události vzpomínal postupně. "Napřed říkal, že se umí perfektně zakopávat v lese. Pak tvrdil, že to byl hrozný zážitek. Že mu držela Anička hlavu pod vodou. V lavoru. Prý se schovával a ona ho za to topila," řekla Studničková.

15.23 - Od prvního dne pozorovala Studničková na chování Ondřeje a Jakuba, že pocházejí z prostředí, kde na ně působilo násilí. "Největší mmarkantem je například to, že neuznávali hranice fyzického kontaktu. Chtěli se pořád mazlit," přiblížila psycholožka chování chlapců. Někdy také reagovali zbytečně předrážděně. Hlavně na sebe. "V poslední době se jejich chování změnilo. Je v něm velký posun," poodhalila Studničková vývoj duše týraných chlapců.

15.15
- Kateřina Mauerová podle Studničkové chtěla v Klokánku zůstat s Aničkou. To ale nešlo. Za pouhé dva dny Anna alias Barbora Škrlová ze zařízení utekla. "Hodně se to dotklo Jakuba. Nalepil dokonce vzkaz na okno. Aničko, vrať se, napsal Kubík, který měl o ni velký strach. Ondřeje útěk domnělé dívky nezaskočil. Říkal, že se umí schovávat v lese," vzpomíná Studničková. Po útěku Anny z Klokánku chtěla chlapce navštívit teta Kateřina. "Po její návštěvě byl Jakub velmi rozrušený. Štěkal a choval se zvláštně. Proto jsme ho převezli na psychiatrii do nemocnice," dodala Studničková.

15.03
- Další svědkyní je Alice Studničková, psycholožka dětského krizového zařízení Klokánek. Ondřeje a Jakuba vyšetřovala. Jejíma rukama prošla i údajná Anička. "Tehdy přišel do Klokánku pan Patočka. Prý je rodinný přítel Mauerových. Mluvil o Aničce, která podle něj pocházela někde od Jeseníku. Upozornil mě, abych se jí nelekla. Prý vypadá strašně a zbědovaně," řekla Studničková. Když Aničku uviděla doopravdy a na vlastní oči, zapůsobila na ni nebohá dívka tak, jakoby prošla něčím strašným. "Nechtěla se vůbec dívat do očí, když jsem se jí omylem dotkla, okamžitě ucukla," přiblížila psycholožka obtížné vyšetření.

14.57 - Do lékařky se pustila zmocněnkyně chlapců. "Vy tady tvrdíte, že vám Jakub řekl, že jizvičky jsou od čmeláků nebo sršňů. Ti létají v létě. Vy jste je pak prohlížela na jaře. Nebylo vám to divné?" ptá se lékařky. Smékalová pokrčila rameny. "Nepřemýšlela jsem nad tím," uzavřela dětská lékařka svou výpověď.

14.49 - Smékalová prohlížela Ondřeje a Jakuba v listopadu a v prosinci 2006. "Ani já ani sestřička jsme si nevšimli poranění, které by se podobaly týrání," zdůraznila lékařka. Jakuba prý prohlížela velmi podrobně. "Chlapec stál v ordinaci v trenýrkách, ale při preventivních prohlídkách se děti nesvlékají zcela do naha. Pak jsem ho prohlížela ještě jednou, ale to přišel do ordinace těsně před tím, než nastupoval do Klokánku. Na těle měl jizvičky. Tvrdil, že od sršňů," vzpomínala Smékalová. Jizvy působily věrohodně.

14.40
- Před soud předstoupila dětská lékařka Milana Smékalová. Žena, která je obžalovaná z toho, že neoznámila znaky týrání na tělech chlapců policii. Dnes se však musí vžít do role svědka.

14.40 - Skála tvrdí, že za rok od vypuknutí kauzy mnoho vytrpěl. Kláře Mauerové řekl, že má tři dcery a že vůbec nic nechápe. "Ještě před rokem jsem nerozuměl ničemu a ani jsem nevěděl, že nějaká Kuřim existuje. Pro mě je to nepochopitelné. Škrlovou jsem vídal velmi zřídka a myslel jsem si, že studuje vysokou školu a že je asi hodně nemocná. Měl jsem s ní pěkný vztah. Pro mě je celá ta kauza jakoby záhada. Fakt jí nerozumím. Kateřiny jsem si vážil, ale ona zneužila mojí důvěry. Stal jsem se součástí hry," prohlásil Skála. Klára Mauerová zase pláče. "Já vás chápu, Kláro. Musela jste za ten rok hodně vytrpět," chlácholil herec obžalovanou.

14.36 - Dcera Viktora Skály se o poskytování DNA nechtěla bavit. "Řekla, že je to nějaká hra. Ptal jsem se proč, ale ona mi na to nebyla schopná odpovědět," řekl brněnský herec. Onehdy se mu prý zdál velice živý sen. "Byl to tak živý a reálný sen, že jsem jeho podstatu napsal do dopisu a poslal ho Kateřině," uvedl tajuplně. Skála měl takových snů víc. Ve snech prý hrozilo Kateřině nebezpečí. "Musíš si dávat pozor, abys neměla raději Barunku než světlo," napsal například do jednoho z nich.

14.25 - Viktor Skála byl mimo jiné jedním z členů turistického oddílu Mravenci, který vedl Josef Škrla. "Byl jsem tam dobrovolně. Oddíl byl založený na takovém duchovnu. Někdy jsme si povídali o Poselství Grálu a podobně. Několikrát jsem byl v Rakousku, kde byl takový jakoby střed Hnutí. Absolvoval jsem tam i takzvané zpečetění," prohlásil Skála, který napsal několik duchovních textů. Všechny začínají oslovením "Drahý Čane". Tak se říkalo v oddíle Mravenců Josefu Škrlovi. Podle něj to byla čistě soukromá věc. "Nikdy jsem to nešířil, nechával jsem si to doma pro sebe. Škrla se mnou nemanipuloval. Mám s ním jen dobrou zkušenost. Hnutí Grálu navíc vychází z učení dobrovolnosti," poznamenal Skála. Byť tvrdí, že texty nikde nešířil, našla je policie ne u něj doma, ale u rodiny Machů.

14.15 - Skála konečně začal mluvit o tom podstatném, kvůli čemu svědčí před soudem. A sice "půjčení" dcery Marie sestrám Mauerovým. Poskytla jim DNA pro dívku jménem Anička a její novou identitu. "Těžko jsem se v tom orientoval. Kauze ani nerozumím. Nevím, o co tady vůbec jde," říká Skála. Prý dokonce neví, kde je Kuřim. "Jediné, co vím, tak že Kateřina Mauerová bydlela ve společné domácnosti s Barborou Škrlovou," dodal herec.

14.10 - V černém obleku předstoupil před soud Viktor Skála, herec Městského divadla v Brně. "S Kateřinou Mauerovou jsem se seznámil přes mou ženu. Od vidění znám také její sestru Kláru," řekl ve stručnosti Skála. Začátkem roku 2007 půjčoval čas od čas Kateřině svoje auto. "Opel Vectra, perleťová modř. Brala si ho někdy i na tři dny. Já auto nepotřeboval, protože jsem byl skoro pořád v Brně," přiznal Skála.

14.01 - Pavel Procházka viděl Barboru Škrlovou v Kodani a zděsil se. "Vypadala jako štvaná zvěř. Byla ve velkém stresu," přiblížil Škrlovou svědek, který vypočítal, kolik rodinu Škrlových "stál" právní zástupce Kolínský. "Dal jsem mu sto dvacet tisíc korun. To je částka včetně nákladů," vypočítal Procházka. Ten znovu a opakovaně zdůraznil, že není sektář. "Když budu tvrdil o Turkovi, že je marťan, tak on se jako marťan cítit nemusí. To stejné je pan Škrla. Není náboženský fanatik," řekl Procházka.

13.53 - Procházka se rozmluvil, ale odbočil zcela mimo téma. Vypráví například o svém nevlastním bratrovi, který podnikal s jistým panem Krhánkem. Ten prý vytuneloval s Jiřím Stehlíkem Poldi Kladno. "Pane svědku, mluvíte zcela o něčem jiném, než je podstatou této trestní věci," přibrzdil soudce Göth košaté vyprávění svědka Procházky.

13.49 - Obhájce Jana Turka chce ještě jednou podrobně vědět, proč měl právní zástupce Kolínský strach z tajných služeb. Podle Procházky měl asi nějakého kostlivce ve skříni. "Kolínský měl kontakty v Bezpečnostní a informační službě České republiky. Když se média začala o případ zajímat, nevadilo mu to. Pak obrátil. Řekl, že s ohledem na mediální pozornost odstupuje od zastupování rodiny Škrlových," poznamenal Procházka. Kolínský navíc podle něj lže. Všechny informace, které kdy řekl se prý nezakládají na pravdě. "Byl akční a dokázal reagovat na všechno. To jsem na něm obdivoval," vyzdvihuje svědek bývalého právního zástupce rodiny.

13.41 - Pravá ruka Josefa Škrly se zmínila i o jeho aktivitách s Ázerbájdžánem. "Když byla v Česku schůzka prezidentů NATO, inicioval v České televizi vystoupení ázerbájdžánského prezidenta. To lze ověřit. Klidně se můžete zeptat tehdejšího ředitele televize pana Balvína," řekl Procházka soudu. Z listinných důkazů ovšem vyplynulo, že Škrla v České republice zastupoval jedno zemědělské družstvo Ázerbájdžánu a to sice jen dva roky.

13.34 - Pavel Procházka popírá, že by kdy byl členem jakékoliv sekty. "Turistický oddíl Mravenci se rozpadl v roce 1996. A s náboženstvím a sektářstvím neměl nic společného. Nehledě na to, že členem oddílu byl ze všech obžalovaných jen Jan Turek, který v něm byl jen krátce," říká Procházka. Prý není ani katolík, ani protestant. Bibli Hnutí Grálu četl a dokonce se zúčastnil pasování mladých grálistů v Rakousku. "Bylo to zpečetění," řekl svědek.

13.25 - Josef Škrla je světoběžník. Po Evropě cestuje už od května loňského roku, kdy začala policie rozkrývat pozadí otřesného týrání Ondřeje a Jakuba. "Ten případ se docela nafoukl. Nikdo ze Škrlů nevěděl, že existuje nějaká Anička. Média v mnoha věcech lhala a informace nebyly přesné," řekl Pavel Procházka. Škrla je údajně v zahraničí právě kvůli mediální masáži. A tajným službám, o nichž policii referoval Jan Škrla. To zase rozhořčilo Josefa Kolínského, který rodině poskytoval právní pomoc. Kolínský zavolal Procházkovi a dožadoval se po něm okamžitého setkání. "Kolínský chtěl, aby Škrla informace o tajných službách popřel a změnil výpověď. Asi se bál, že kauzu budou vyšetřovat úplně jiné složky a budou používat úplně jiné metody. Měl strach. Jan Škrla ale výpověď neodvolal a Kolínský proto ukončil s rodinou spolupráci," dodal Procházka.

13.18 - Týrání chlapců je podle Procházkových slov absurdní. "Ti lidé jsou hodní a čekal bych od nich pravý opak. Žaloba z týrání je absurdní," prohlásil Pavel Procházka. Soudce zajímá, proč se veškeré schůzky odehrály v zahraničí. Konkrétně ve Švédsku. Procházka neví, proč zrovna ve Švédsku a co tam Škrla dělal. "Znal jsem ho dlouho a měli jsme spolu přátelský vztah. V souvislosti s tímto případem už spolu ovšem nepodnikáme. Škrla má svázané ruce," uvedl Procházka, který se s otcem Jana a Barbory Škrlových vídá i nadále. Naposledy jej prý viděl před půl rokem. Na území Švýcarska nebo Německa. Přesně to Procházka neví. "Bylo to někde u hranic. Řešili jsme spolu nějaké obchodní záležitosti a tak jsme se domluvili na schůzce," vysvětlil Procházka.

13.13 - Procházka měl s Josefem Škrlou podnikatelské aktivity. Když se začalo pátrat po Barboře Škrlové, která jako domnělá dívka Anička uprchla z Klokánku, zprostředkoval setkání mezi Škrlou a právním zástupcem Kolínským. "U těch jednání jsem byl, neseděl jsem bokem. Slyšel jsem, o čem mluví a zapojoval se do diskuze. O postižené dívce jménem Anička jsem nevěděl ani já, ani pan Škrla. O té dívce jsem se dozvěděl až z médií," přiznal Procházka. Škrla je nyní v zahraničí. Podle Procházky je tam na doporučení advokáta Kolínského.

13.09 - Prvním svědkem, kterého si senát brněnského krajského soudu předvolal na dnešní odpoledne, je Pavel Procházka. Muž, který je jakási pravá ruka Josefa Škrly. Z obžalovaných zná všechny, kromě Kláry Mauerové. "Asi nejvíc se znám s Barborou Škrlovou. Jana Turka znám z turistického oddílu, Kateřinu Mauerovou znám asi deset let a Hanu Bašovou také zhruba tak dlouhou dobu," říká Procházka. Ani jeden z obžalovaných podle něj není agresivní.

13.06 - Příchodem eskorty s Kateřinou a Klárou Mauerovými začíná odpolední část procesu kuřimské kauzy.

---

12.30 - Následuje krátká polední pauza, pokračovat se bude ve 13.00.

12.28 - Klára Mauerová opět brečí. Má radost, že vidí svou sestru. "Chovala jsem se někdy ke klukům autoritativně?" ptá se sestry se slzami v očích. Gabriela Pokorná jí odpovídá, že ne. "Chovala jsi se k nim jako k pokladu," tvrdí Pokorná.

12.22 - Do Gabriely Pokorné se nyní pustili obhájci. Mají k ní několik doplňujících dotazů. Většina se týká Aničky. Nic převratného ovšem Pokorná neříká. Neznámou dívku totiž viděla všehovšudy třikrát. "Nikdy jsem ji neviděla svlečenou. Byla oblečená v takové flanelové kombinézce s medvídkama, která byla od krku až po paty," poznamenala Pokorná.

12.08
- Klára byla v poslední fázi "převýchovy" chlapců podle Gabriely Pokorné vysílená a zmanipulovaná. "Denně jí psal Doktor. Chtěl vědět, jak se má Anička, co dělá a další věci. Klára dělala podle jeho rozkazů úplně všechno," tvrdí Pokorná. Týrání chlapců nemůže uvěřit. "Klára jim nedala ani na zadek. Proto to stále nechápu," diví se sestra obžalovaných žen.

11.58
- Gabriela Pokorná začíná slabě plakat. Vypráví totiž o tom, kdy se dozvěděla, že Klára týrala Ondřeje. "Dozvěděla jsem se o tom dva dny poté. Byla jsem na dovolené a naši mi to nechtěli vůbec říct. Chtěla jsem po Kláře vysvětlení, ale ona mi nic neřekla," říká Pokorná roztřeseným hlasem. Ondřeje i Jakuba totiž má moc ráda. "Jsem hodná teta. Nikdy jsem nebyla přísná a s babičkou a dědečkem jsem si s kluky hrála a rozmazlovala je," naříká Pokorná.

11.37
- Klára Aničku podle Pokorné bezmezně milovala. "Měla o ní strach. Anička totiž byla ve špatném psychickém stavu. Byla zahalená od hlavy až k patě, koukala vypoulenýma očima. Pořád chodila k oknu. Ukazovala na něj a říkala: Erik. To prý byly nějaké vzpomínky z Norska, odkud pocházela," uvedla Gabriela Pokorná. O koho ve skutečnosti jde, netušila. Dokonce ani když utekla z Klokánku. "Věděli jsme, že je v přírodě jako doma. Proto jsme si mysleli, že je v pořádku," dodala Pokorná.

11.30 - Ondřej s Jakubem byli "zlatíčka" a vždycky Gabriele Pokorné zvedli náladu. O prázdninách 2006 se s nimi přestala stýkat. Klára je totiž v té době začala převychovávat na poslušné stroje. "Neviděla jsem je ani o Vánocích a dárky jsem jim předávala přes Kláru. Ta stále vysvětlovala, že to musím vydržet, ale že se s nimi zase potkám. Ale až po soudě s Aničkou," tvrdí Pokorná. Klára jí napovídala, že Anička je velmi nemocné dítě, které má pohnutý osud kvůli kruté minulosti. "Poprvé jsem se o ní dozvěděla, když jsem jela s Klárou autem. Někdo jí zavolal a telofonát ji velmi rozrušil. Pak řekla, že je jedna holčička, která asi umře. Plakala. Teprve později jsem se dozvěděla, že jde o Aničku," vzpomněla si Pokorná na tajnou operaci s dívkou, za kterou se vydávala Barbora Škrlová.

11.23 - Radikální změna vztahů mezi třemi sestrami nastala o prázdninách před dvěma roky. V rodině Kláry Mauerové se totiž objevila Anička, dívka se záhadným původem. "Klára dostávala pořád nějaké esemesky. Bylo jich spousta a většina se jich týkala právě Aničky. Po telefonu chodily Kláře instrukce, co a jak s ní. Pokud prý se jimi nebude řídit, mohla by Anička zemřít," prohlásila Gabriela Pokorná.

11.18
- Další svědkyní je Gabriela Pokorná, třetí sestra Kateřiny a Kláry Mauerové. "Klára byla výborná matka a byla pro mě vzorem," řekla Pokorná. Ta se až do léta 2006 stýkala jak s Klárou, tak s Kateřinou. "Byly jsme jako nejlepší kamarádky. S klukama jsem trávila volný čas. Byla jsem taková hodná teta a Ondru s Kubou jsem viděla tak zhruba dvakrát týdně," vzpomíná Pokorná.

11.14 - První dny pobytu Ondřeje a Jakuba v Klokánku měli chlapci problém s námahou. "Když něco hráli nebo plnili úkoly, byli večer vyčerpaní. Odpadávali a druhý den z toho byli nemocní. Jejich zdravotní stav a psychickou labilitu jsme proto museli řešit skoro denně," řekla Irena Plevová. O budoucnosti prý skoro vůbec nemluví. Plánů mají málo, žijí v nejistotě. "Působí to na ně špatně. Neví, kam půjdou," dodala Plevová.

11.08 - Na týrání Jakuba přišli kriminalisté později. Jeho zranění totiž byla zrakům jiných pozorovatelů skrytá. "On měl jizvičky spíše na intimních místech. Když stál, nebyly skoro vůbec vidět. I když byl svlečený v koupelně," řekla Irena Plevová, teta z Klokánku. Podle ní byl Jakub v zařízení dlouho zamlklý a nemluvný. "Přesto byl mnohem chytřejší než Ondřej. Učit se s nimi bylo ale obtížné. Neměli trpělivost. Když se jim nevedlo, hned začali vzlykat a říkat: Já to nebudu umět, já se to nenaučím," přiznala Plevová.

11.00 - Ze spisu vyplývá, že chlapci měli čas od času potřebu fyzického kontaktu. "Vyžadovali ho, chtěli se mazlit. Dělali to ale nepřirozeně a přeháněli to. Chyběl jim kontakt s lidmi. To bylo vidět," řekla Irena Plevová. Některým lidem z Klokánku a někdy i cizím dětem to vadilo. Ondra s Jakubem se totiž na vyhlédnutého člověka vrhli a mačkali ho. Toužili po lidském teple a mazlení. Mezi sebou však byli bratři agresivní a jejich vztah byl chladný. "Bili se," upřesnila Plevová.

10.57 - Svědkyně Plevová je z dětského krizového zařízení Klokánek, kde se Ondřej s Jakubem nacházejí už více než rok. "Kluci nebyli zvyklí na normální jídlo. Třeba perník vůbec neznali. Nechtěli ho vůbec jíst. Hygienické návyky, pokud kdy nějaké měli, tak je asi ztratili. Vychovatelky museli být s nimi při jakékoliv hygieně. Po roce pobytu v Klokánku jsou úplně jiní," tvrdí Plevová, která s chlapci trávila hodně času. Mluvil s ní jak Ondřej, tak Jakub. Od nich se také dozvídala kusé informace o týrání.

10.52 - Do soudní síně vešla Irena Plevová, další předvolaná svědkyně. Spolu s ní přišel i Jan Turek, který vypadá o poznání lépe. Pobyt na čerstvém vzduchu, kde se zdržel více než tři čtvrtě hodiny, mu zřejmě prospěl.

10.47 - Další svědkyní čtvrtečního dopoledne je Věra Pisárová, známá Jana Turka. I ona půjčila Turkovi klece na přepravu psů. "Půjčila jsem mu jednu. Takovou vínovou, celodrátěnou. Byla skládací a měla kolečka," popsala Pisárová klece, které sloužily trýznitelům jako mučící nástroje. Žena také volala svým známým, protože Turek chtěl ještě další klece. Ona měla jen jednu, a tak kontaktovala kamarády. Ti Turkovi klece rovněž bez jakýchkoliv dotazů půjčili. "Turek vracel klec asi za čtyři týdny," vzpomněla si Pisárová.

10.42 - Na půjčení klece nevidí Oliva nic podivného. "On říkal, že jede na dovolenou, a že tam bude více psů. Vím, že Turek neměl v té době psa, ale já mu tu klec stejně půjčil," řekl Milan Oliva. Rozměry klece si svědek nevybavil. Ukázal je pouze rukama. Jednalo se o klec do auta. V klecích podle žaloby Ondřej s Jakubem také trpěli. Zavírali je tam trýznitelé na několik hodin.

10.37 - Do ohrádky pro svědky se v soudní síni postavil Milan Oliva, známý Jana Turka. Ten však v soudní síni není, protože se mu udělalo zle a musel na pár chvil na vzduch. "Honza po měl chtěl půjčit přepravku na psy. Takovou tu klec. Půjčil jsem mu ji a já mu ji začátkem prázdnin dal. Bylo to před dvěma roky," řekl Oliva. Turek mu vysvětlil, že přepravku potřebuje na dovolenou. "Chtěl větší. Na týden. Po týdnu ji nevrátil. Volal jsem mu asi za čtrnáct dní, kdy mi ji vrátí. Donesl ji zpátky asi za měsíc," vzpomínal Oliva.

10.30 - Novotný měl možnost pořádně prozkoumat místnost, v níž trpěl Ondřej. "Byla to komora asi dva krát dva metry. Měl svázané ruce s nohama dohromady lepící páskou. Místnost byla pokálená, vzduch byl prosycený zápachem, ale teplotu si nevybavuji. Rozhodně tam nebyla ventilačka, protože vzduch byl vydýchaný," přiblížil policejní technik komoru v Dušínově ulici v Kuřimi na Brněnsku. Ze spisu vyplývá, že v kobce Ondřej trpěl hodiny, týdny a dost možná i měsíce. Podle žaloby ho tam svazovala vlastní matka, Klára Mauerová. Někdy ho do komory dávala i její sestra Kateřina. Obě také kladly před dveřmi místnosti aktivní odpor. Neměly totiž zájem, aby policie chlapce objevila.

10.25 - Před soud přestoupil policejní technik Leoš Novotný, který loni v květnu zasahoval v domě, kde ležel Ondřej svázaný v komoře bez jídla a vody. "Všiml jsem si v domě dítěte, které vydávalo nějaké zvuky. Nemluvilo a s námi už vůbec ne. Byla to holčička. Plácala okolo sebe rukama a pak žduchla do jednoho ze zasahujících policistů," uvedl Novotný k dívence, kterou Klára Mauerová vydávala za Aničku. Ve skutečnosti to však byla dospělá žena, tehdy dvaatřicetiletá Barbora Škrlová.

10.16 - Dcera Ady Nazarejové se léčila na leukémii. "Sto listů je poměrně dost velký objem dokumentů," poznamenal soudce Göth. I když je to normálnímu člověku s podivem, Nazarejová zdravotní dokumentaci Kateřině opravdu bez dalších otázek půjčila. Ta se jí za to omluvila. "Promiň, nechtěla jsem s těmi papíry nic dělat a zveřejňovat je," omluvila se Mauerová.

10.12
- Další svědkyní je Ada Nazarejová, známá Kateřiny Mauerové, která s ní chodila na gymnázium. Pak se s ní dlouho neviděla a potkala ji náhodně až v roce 2005. "Vykládaly jsme si jako dávné spolužačky. Vyměnily jsme si spolu telefonní čísla a pak se rozešly. V lednu 2006 chtěla Katka pomoct. Prý měla nějakou přednášku a potřebovala půjčit lékařské zprávy mojí dcery. Chtěla i rentgenové snímky, ale to mi přišlo divné," uvedla Nazarejová. Žádost prý Kateřina vysvětlila logicky. "Chtěla je jen půjčit. Myslela jsem si, že pro nějakého známého na diplomovou práci. Co já vím. Půjčila jsem jí asi sto listů lékařských zpráv," vypočítala svědkyně.

10.08 - Janu Turkovi se udělalo špatně. "Potřebuji, aby můj klient mohl na chvíli na vzduch. Je mu nevolno," požádal Turkův obhájce Milan Staněk. Soud žádosti vyhověl a zhruba na třicet minut ho ze soudní síně "uvolnil". Turek, bledý jako stěna, se pak vypotácel ze soudní síně.

10.05 - Předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth nepřipustil některé dotazy obhájců, které se týkaly současného pobytu Ondřeje a Jakuba v Klokánku. "My tady projednáváme jinou závažnou trestnou činnost. Program chlapců v Klokánku není vůbec pro tuto věc podstatný," zdůraznil Göth. Klára Mauerová zase vysvětlila, proč se chlapci někdy chovají divně. "Oni si od malička hráli na zvířátka. Kubík s Ondrou si k sobě hledali cestu. Pak do toho přišla Anička. To byla úžasná holčička. Kluci se pak skoro neviděli," řekla Mauerová.

9.54 - Vztah Ondřeje a Jakuba v Klokánku byl veskrze kamarádský, ale občas se nenáviděli. "Když jeden druhému sebral hračku, začali se zuřivě rvát," uvedla Lenka Malhocká. Advokáta Kateřiny Mauerové zajímá, zda chlapci mají přístup k internetu. Obhájce je totiž přesvědčený, že ani jeden z chlapců nemluví pravdu a k výpovědím, které obvinily jeho klientku, byli chlapci přinuceni policií. "Chlapci mají přístup na internet, ale vždy na ně dohlíží dospělý člověk. Tak to funguje u všech dětí v Klokánku," doplnila Malhocká.

9.43 - Při jednom z rozhovorů s chlapci se Malhocká dozvěděla o jejich nejhorších zážitcích. Náhodou. "Bavili jsme se o kouření. Ondra řekl, že maminka nekouří, ale že si cigarety kupuje. Když jsem se ptala proč, postupně to vysvětlili. Řekli, že je svázala a dotáhla do nějaké místnosti, kde je pak pálila rozžhavenou cigaretou. A prý to nedělala jen matka, ale i jejich teta. Vždy to byly jen kusé informace. Bez souvislostí," prohlásila Malhocká před soudem.

9.37 - Ondra s Jakubem neměli podle Malhocké ani žádné základní hygienické návyky. Kromě toho, že se neuměli bez cizí pomoci oblékat, nevěděli nic o úklidu a o čistotě těla. Proč neznali ve svém věku základní věci, není Malhocké jasné. "Spoustu věci neznali. Ondřej si změny prostředí užíval. Chtěl všechno vyzkoušet a pobyt v Klokánku zvládal lépe než Jakub. Ten se držel spíše stranou a nechtěl se zúčastňovat některých akcí," řekla Malhocká.

9.32 - Malhockou také překvapilo, že Jakub, který měl po nástupu do Klokánku devět let, neznal ani názvy jídel. "Dala jsem mu například buchtu a on se mi ptal, co to je. Nerozeznal ani další pokrmy. Vůbec je nedokázal pojmenovat," podivovala se žena z Klokánku, která se o chlapce starala. Na zádech chlapců si také všimla zranění. Ty kluci vysvětlovali jako štípance od sršňů. "Kuba říkal, že byli někde v teepee v lese. Tam je prý pobodali sršni," uvedla Malhocká.

9.28 - Druhou dopolední svědkyní je Lenka Malhocká. Žena z krizového zařízení pro týrané děti Klokánek, která loni v květnu přišla několikrát do styku s Jakubem a Ondřejem. Ti skončili v Klokánku poté, co se odhalilo kruté mučení chlapců. "Ondra byl živé dítě. Když do Klokánku přijel, celý ho proběhl, aby viděl jak to tam vypadá. Jakub zase o Ondrovi tvrdil, že je ulhaný," řekla Malhocká. Anička alias Barbora Škrlová se do Klokánku dostala až později. "Kluci neměli skoro žádné hygienické návyky. Ondra se nedokázal ani obléci. Tričko si dával naruby. Když jsem mu například namazala chleba, dostal záchvat. Prskal, křičel, válel se po zemi. Nechtěl jíst. Ani kousíček," popsala Malhocká zvláštnosti chlapců.

9.23 - Mauer nemá proti dcerám křivého slova. Klára i Kateřina odlepily pohledy ze země a upřeně na svého otce koukají. V jejich očích je smutek, výčitky a stesk. K jeho výpovědi se však nechtěla ani jedna z nich vyjádřit.

9.13
- Ladislav Mauer mluví plynule a tiše. Jeho dcery se na něj vůbec nedívají a mají sklopené hlavy. Jejich pohledy míří na parkety v soudní síni. Klára Mauerová se většinou hlavního líčení nezúčastňovala, když vypovídal někdo z rodiny. Na lavici obžalovaných například neseděla, když svědčil její bývalý manžel Radek Coufal nebo její matka Eliška Mauerová. Pokaždé požádala o jednání v její nepřítomnosti. Vlastní otec je tak zřejmě výjimkou.

9.05 - Dědeček týraných chlapců si u soudu také vybavil, kdy se s vnuky přestal stýkat. Bylo to krátce poté, co se u Kláry objevila Anička. "Tehdy jsem se o to tolik nestaral, s Klárou se totiž více bavila má manželka," uvedl Ladislav Mauer. Soud zajímaly také povahové rysy obou jeho dcer. "Rozdíly mezi Klárou a Kateřinou jsem neviděl. Snad jen, že Katka byla dříve rozumnější. Ve vztazích, které mezi sebou měly, jsem nezaznamenal zásadní názorové odlišnosti. Kateřina se učila líp než Klára," přiblížil Mauer osobnosti svých dcer.

8.58 - Mauer i jeho manželka Kláře pomáhali. Proto se oba divili, když na povrch vyplynuly události, které se týkaly týrání Ondřeje a Jakuba. Už kvůli tomu, že se Klára o jeho vnoučata starala více než dobře. "Nikdy jsem si nevšiml, že by byli kluci jiní. Zranění na jejich tělech jsem také neviděl," zdůraznil Ladislav Mauer. Jeho druhá dcera Kateřina prý Kláře pomáhala také. Mauer si však nemůže vybavit, jak spolu jeho dcery spolupracovaly. O Hnutí Grálu neví vůbec nic. Okrajově se zmínil o jeho vztahu k náboženství. "Nebyl to můj trend. Do kostela jsem s manželkou chodil jen o Vánocích," doplnil Mauer.

8.50 - Ladislav Mauer vzpomíná i na dobu, kdy se v rodině Kláry objevila Anička. "Vím jen, že to byla nemocná dívka. Klára se o Aničku starala a pečovala o ní. Bylo to náročné, protože měla ještě dva kluky a v té době byla rozvedená a žila sama. Měla to těžké. Aničku nosila dokonce na zádech do bytu. Říkal jsem si, že to bude asi závažný případ po zdravotní stránce. Později se ukázalo, že tomu tak nebylo," řekl Mauer. Těsně před odhalením případu vnoučata dlouho neviděl. Více než tři čtvrtě roku. "Věděl jsem, že Klára jezdí s vnoučaty do přírody a na chatu. Ale kam jezdili, to jsem opravdu nevěděl," poznamenal dědeček týraných sourozenců.

8.45 - Rodiče Kláry Mauerové zajímalo, co se děje. Nechtěla totiž, aby se chlapci stýkali s dědou a babičkou. "Když jsem se jí na to ptal, rozplakala se. Myslela si, že jí nevěříme," vzpomíná Ladislav Mauer. Před dvěma roky se objevily i první problémy s Jakubem, který v té době chodil do školky. Okukoval tam holčičky a dokonce jednomu dítěti ukradl mobilní telefon. "Byla to taková rošťárna, ale nevěnoval jsem tomu pozornost," řekl Mauer. Otec Kláry věděl jen o tom, že Ondřej má určité problémy, kvůli nimž nebude chodit do školy. Proto ho Klára učila doma.

8.41
- Prvním svědkem dnešního dne je Ladislav Mauer, dědeček týraného osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba. "Můj vztah s dcerou Klárou a vnoučaty byl až do toho osudného roku 2006 výborný. Dcera se starala o kluky, já s ženou jsme jim vymýšleli program," tvrdí Mauer. V červenci před dvěma roky došlo podle něj k zásadní změně. "Klára usoudila, že potřebuje mít u kluků větší respekt. Proto omezila styky s rodinou na minimum," uvedl dědeček týraných chlapců.

8.37 - Začalo čtvrteční hlavní líčení procesu, kterému se říká kauza Kuřim. Eskorta přivedla do soudní síně Kláru a Kateřinu Mauerovy, v soudní síni je i Jan Turek. Jednání se nezúčastní Jan Škrla, Barbora Škrlová a Hana Bašová. Ti požádali soud o to, aby se nemuseli hlavního líčení účastnit.