Po hřišti plném adrenalinových aktivit a atrakcí od lezecké stěny, bungee trampolíny, skateparku a dráhy na in–line bruslení až po multifunkční hřiště volá hodonínská mládež. Jen v jediné škole nashromáždil Dětský parlament téměř dvě stě třicet hlasů. K požadavku místních teenagerů se připojilo i jednasedmdesát dospělých. Komplexní adrenalinové hřiště pro mladé se tak vyšvihlo ve výsledcích Ankety k ověření 10 nejaktuálnějších problémů města Hodonína až na druhé místo.

„Vedení města nám řeklo, že je to sice dobrý nápad, ale hodně finančně náročný,“ uvedla Dita Krabičková z Dětského parlamentu. I ona se nedávno účastnila Veřejného fóra pro občany města.

Podle ní by byla mládež pro začátek spokojená, kdyby jim radnice vybudovala alespoň část hřiště, například trampolínu, s tím, že bude postupně podle financí doplňovat další adrenalinové prvky. „Rozhodně to jen tak nevzdáme,“ slíbila vedení města žákyně základní školy Dita Krabičková.

Na schematicky nastíněné hřiště plné adrenalinových herních prvků zhruba za sto milionů nemá letos město podle jeho starostky skutečně v rozpočtu peníze.

Přehlednější přechody

Zhruba půl milionu korun má ale na investice do veřejného osvětlení. Z ní bude také letos platit zvýraznění nasvícení některých přechodů pro chodce. Bezpečné přechody byly totiž dalším problémem, kterému účastníci ankety dali celkem stošestadvacet hlasů a tím jej posunuli na třetí místo. „Nasvětlování přechodů řešíme postupně v návaznosti na sdělení Policie ČR,“ uvedl vedoucí odboru údržby a investic hodonínské radnice Jiří Štukavec. Letos už má město podle něho vytipované přechody například u MND přes ulici Úprkovu, u České pošty, nebo na křižovatce ulic Marxovy a Brandlovy.

„Osvětlení jednoho přechodu vyjde zhruba na padesát tisíc,“ upřesnil jeho výši Štukavec z radnice. A který problém považují Hodoňané za nejaktuálnější? „Propojení cyklostezek z Hodonína do Lužic, Rohatce a Dubňan,“ pojmenovala ten, který díky dvěma stům čtyřiceti dvěma hlasům obsadil pomyslnou špici ve výsledcích ankety mezi Hodoňany místostarostka Anna Matějková.

Tak jak se v té minulé umístil nejvýše kruhový objezd, tak to letos byly cyklostezky. A to i jejich propojení v rámci města.

Jak ujistila starostka Hodonína Milana Grauová, město už začátkem února požádalo o Evropské dotace.

„Výstavbu cyklostezek nám totiž doteď blokoval výkup pozemků,“ upozornila na to, že někteří vlastníci chtěli při jejich odprodeji městu neodpovídající částky, místostarostka Matějková. A co ještě pálí Hodoňany? Parkování v Bažantnici a na sídlišti Jihovýchod a třeba i chybějící zubní pohotovost.