Kandidáti z Hodonínska jsou na kandidátních listinách KDU-ČSL, Moravanů, Koruny České a Dělnické strany. Za lidovce kandiduje na dvanáctém místě poslanec Libor Ambrozek a na čtyřiadvacátém Zdeňka Tesaříková, oba jsou z Hodonína. Dva kandidáty má i Koruna Česká, která do voleb posílá na jednadvacátém místě Antonína Janáse z Blatnice pod Svatým Antonínkem a na šestadvacátém Zlatka Mikitku ze Šardic. Moravany zastupuje František Novotný z Hodonína s pořadovým číslem devět. Nejvýše na kandidátce pak stojí Stanislav Horňák z Veselí nad Moravou, jenž je sedmým kandidátem Dělnické strany.

„Jde o to ukázat nějaký postoj. Čeho je moc, toho je příliš. Dnes se toho u nás většina děje špatně, ale dalo by se to otočit, aby vše bylo lepší,“ řekl Stanislav Horňák, který věří, že právě jeho strana získá nutných pět procent voličských hlasů, aby se do Evropského parlamentu dostala. I Moravané chtějí, aby měla Morava v Evropském parlamentu zastoupení. „Jinak se totiž o moravské zájmy nikdo nepostará. Politické strany se sídlem v Praze o Moravě zásadně nemluví, nezajímá je. Moravané se tedy musí prosadit sami,“ uvedl František Novotný. I když on, stejně jako ostatní kandidáti z Hodonínska, stojí na nevolitelných místech, doufá, že jeho strana prorazí.

Volby se uskuteční přibližně ve stejném termínu ve všech sedmadvaceti členských zemích EU. Češi si zvolí čtyřiadvacet svých poslanců. Někteří kandidáti pozici obhajují. Na kandidátkách figurují jména jako Vladimír Železný, Jana Bobošíková, Vladimír Remek, Vlastimil Tlustý, Miroslav Sládek či Jaroslav Zvěřina nebo Ivo Strejček.

Volební místnosti se v obvyklých okrscích otevřou v pátek ve 14.00. Volební lístky by měli voliči obdržet tři dny předem. V sobotu budou volební urny k dispozici od 8.00 do 14.00. S sebou musí mít lidé průkaz totožnosti. Může se však stát, že i tak nakonec volit nebudou.

„Rozdíl oproti jiným volbám je v tom, že pokud volič nebude z nějakých důvodů, i třeba nedopatřením, v seznamu voličů, komise ho nemůže do seznamu dopsat. Neumožňuje to zákon. Dopsat může jen voliče, který má vyřízený voličský průkaz,“ upozornila na podstatnou změnu u voleb do Evropského parlamentu vedoucí Správního oddělení krajského úřadu Eva Sychrová.

Kandidáti z Hodonínska:
KDU-ČSL: 12. RNDr. Libor Ambrozek, poslanec PS PČR, Hodonín,
24. Ing. Zdeňka Třeštíková, referentka evropských projektů, Hodonín
Moravané: 9. František Novotný, podnikatel, Hodonín
Koruna Česká: 21. Antonín Janás, technik, Blatnice pod Svatým Antonínkem, 26. MVDr. Zlatko Mikitka, veterinární lékař, Šardice
Dělnická strana: 7. Ing. Stanislav Horňák, učitel, Veselí nad Moravou
KOHO BUDETE VOLIT? HLASUJTE VPRAVO