„Právě této odpadní jámě, do které majitelé usedlosti v blízkosti čejkovického kostela vhazovali domovní odpad, vděčíme za nálezy, jež nám pomohou dokreslit mozaiku života středověkých lidí v této lokalitě někdy ve 14. až 15. století,“ řekl vedoucí výzkumu v Čejkovicích František Kostrouch.
Takzvaně do „měkkého“ totiž díky odpadní jámě, která původně sloužila jako zásobnice obilí, spadly nádoby, z nichž některé teď archeologové odkrývají i zcela neporušené. I když je prozkoumávaný terén v blízkosti čejkovického kostela samé bláto, mají už řadu cenných úlovků.
„Po usilovném začišťování blátivého terénu, ve kterém nastupuje i podzemní voda, se nám podařilo zachytit čtyřiatřicet zahloubených objektů,“ uvedl archeolog Masarykova muzea. V nich objevili odborní pracovníci muzea nejen kusy keramických nádob, zvířecí kosti, zuhelnatělé dřevo či železné předměty.
„Jáma číslo třináct obsahovala dokonce i rozbitý, ale téměř celý středověký džbán,“ pochlubil se úlovkem archeologů František Kostrouch. Plošná rádýlková výzdoba na něm dokládá přitom řemeslnou zručnost a estetické cítění hrnčířů na konci středověku. Příjemným překvapením pro archeology byl také objev rozsáhlé středověké jámy na uskladnění obilí.
„Takových jsme v Čejkovicích nalezli spoustu už dříve. Vždy to bylo před uliční čárou domu ve středu obce,“ vysvětlil archeolog Kostrouch. Velká zvonovitá poklička se v příhodných podmínkách uchovala téměř neporušená. Spolu s ní se v zemině našly také semínka, obilky, plevy a jiný botanický materiál.
„Ten dává unikátním způsobem nahlédnout do každodenního života bohatého čejkovického sedláka,“ domnívá se pracovník hodonínského muzea. Zjistíme tak například, co lidé dříve jedli či jaké rostliny pěstovali. Mnohem větší zajímavostí je ale podle Kostroucha zjištění, že na území dnešních Čejkovic ležela ještě před první zmínkou o nich dosud neznámá slovanská vesnice. Na zkoumané parcele u kostela sv.Kunhuty nejsou ale archeologové letos poprvé.
„Na přelomu letošního března a dubna se nám tady podařil celkem zajímavý objev. Tehdy šlo o do spraše zahloubený sklípek, který měl zezadu dokonce dochovanou šíji s několika schody,“ pochlubil se dalším cenným úlovkem odborník na vykopávky. Obci Čejkovice tak podle něho nepřinášejí poslední dobou slávu a věhlas jen templáři, ale i archeologické nálezy.