„Studenti pracují hlavně na Valech u Mikulčic, ale pomáhají nám i s odkrývkou horních vrstev hlíny na okraji Mikulčic,“ líčí pracovní část dne studentů vedoucí výzkumu Jaroslav Škojec.

Odpoledne na ně čekají výlety a zábava podle jejich uvážení. „Slyšeli jsme, že jsou blízko dobré hody, tak se tam půjdeme odpoledne podívat,“ popsal plány studentů jejich vedoucí Martin Krajhanzl. O víkendu chtějí vyrazit do Lednice nebo na Velehrad. „Je nás pár, takže nemáme problém dohodnout se na programu. Je to jako vyrazit s kamarády na chatu,“ komentovala soužití se zahraničními studenty další z jejich průvodců Marcela Mládková.

Minivýpravu tvoří dvě studentky z Jižní Koreje a Angličanka. Korejky se dřív neznaly, potkaly se až v Břeclavi na nádraží. Angličanka se vrátila do Mikulčic letos podruhé. „Studuju starověkou historii na Oxfordu.

Tady získávám praxi. Studium není jenom čtení knih, ale i kopání,“ řekla Poppy Carlton z Norwiche. „Je to pro mě taky tak trochu posilovna,“ dodala s úsměvem.

Archeolog Jaroslav Škojec slibuje do dvou dnů větší objevy. Zatím studenti vyhrabali pár střepů. V těchto místech už našli archeologové zbytky domů ze druhého století před naším letopočtem a kostru. Studenti zatím bojují s travnatým porostem a deštivým počasím, ale už se těší na první objevy.