Více k tématu vpravo nahoře

Sotva se nové vedení na archlebovské radnici ohřálo, už si musí balit kufry. Neodjíždí ale na dovolenou na Kanárské Ostrovy. Končí v úřadě. Lidé v obci ho totiž nechtějí. Po rychlém a nečekaném odvolání dvou prvních mužů obce místním zastupitelstvem koncem února se události daly znovu do pohybu.

Na pondělní mimořádné zastupitelstvo přišly odvolaného starostu Müllera podpořit nejméně dvě stovky jeho sympatizantů. V bouřlivé atmosféře plné křiku pak pod tlakem veřejného mínění zastupitelstvo Archlebova nového starostu Zdeňka Hasalu, odvolalo. Místostarosta Antonín Hrbotický odstoupil sám. Archlebov tak zažil změnu ve vedení o tři sta šedesát stupňů.

„Své odvolání z funkce jsem cítil jako velkou nespravedlnost. Aniž by předtím nastal nějaký problém, mě zastupitelstvo doslova odstřelilo. Sdělili mi, že jsem prostě ztratil důvěru,“ poukázal staronový starosta Jan Müller, který se po svém odvolání musel zaregistrovat na úřadu práce. Úředníci kraje i někteří okolní starostové nad jeho odvoláním jen nechápavě kroutili hlavou. Na internetu se objevily také stránky, které měly za cíl poškodit jméno bývalého starosty.

„Požádal jsem pak spolu s dalšími zastupiteli svého nástupce o svolání mimořádného zastupitelstva,“ uvedl Müller. V pondělí se v místní tělocvičně sešla velká část obce. Křik a nadávky na adresu nového starosty Hasaly se podle účastníků ozývaly ze všech koutů haly.
„Obec je zadlužená a splácí obrovský úvěr. A komu za to vděčíme? Hasalovi,“ rozčiluje se místní žena.

„Bylo tam trošku hlučno. Lidi hodně vykřikovali své názory, v hloučcích pěkně nadávali,“ komentuje průběh pondělního zastupitelstva jeden z jeho starších účastníků. Z devítičlenného zastupitelstva pak pět členů zvedlo ruku pro odvolání Hasaly. „Je to opravdu politováníhodné. Právě Antonín Hrbotický, který minule hlasoval pro odvolání Müllera, teď hlasoval pro mé odvolání. Úplně otočil. Tu psychózu, co je proti mně, nechci komentovat,“ řekl Hasala, který své odvolání respektuje.

„Vím, že jsem pro obec udělal v letech 1990–1998, kdy jsem starostoval, maximum,“ dodal ještě čerstvě odvolaný starosta. Na obecním úřadě se zatím vše dostává do starých kolejí. Jan Müller sedí od úterního rána opět ve svém úřadě.

„Nevím, co v tom bylo, jestli závist, nebo co? Opravdu si nejsem vědom, že bych obci něčím uškodil,“ zhodnotil starosta Müller. To, že ho lidé ve vedení obce chtějí, považuje za velké zadostiučinění. Zdeněk Hasala přijal podle něj své nucené odstoupení z funkce vcelku rozumně, dnes mu úřad opět předal. „Chci za vším udělat tlustou čáru. Nemíním nikoho odsuzovat, špinit, tahat po soudech, i když protistrana vyhrožuje trestním oznámením. Jsem tu proto, abych pracoval pro obec,“ zdůraznil Jan Muller.