„Důvod je pro mě záhadou. Bylo mi ale řečeno, že důvody jsou dva, a to ztráta důvěry a špatná informovanost,“ uvedl ke změnám na radnici už bývalý starosta Jan Müller.

Podobně celou věc cítí i odvolaný místostarosta obce Stanislav Koutný. „Je to nehoráznost. Důvod odvolání mi udali stejný, jako starostovi,“ reagoval Koutný.

Podle bývalého vedení obce ale zastupitelstvo nejednalo podle předpisů, když odvolalo oba hlavní muže radnice najednou.

„Jednal jsem o celé věci s právníkem a ten postup zpochybnil,“ uvedl minulý týden Müller. „Pokusím se sjednat mimořádné zastupitelstvo a informovat ho o dosavadních investičních akcích obce. Nehledě na to, že by mělo zastupitelstvo odvolání provést znovu v duchu litery zákona,“ uvedl Müller.

Oba odvolaní muži se však už teď shodují, že v řadách zastupitelstva nezůstanou. „Pokud mi pět lidí řekne, že ve mně nemá důvěru, tak nevím, jak se k tomu postavit,“ míní Müller. Sám přitom nemá pocit, že by ve funkci pochybil. „Necítím se vinen. Kdybych udělal nějaký průšvih, tak to beru. Za dva roky a čtyři měsíce jsme ale například získali třináct dotací,“ poukazuje Müller.

Proti Janu Müllerovi zvedlo ruku pět zastupitelů, jeden byl proti a tři se zdrželi hlasování. Podle vlastních slov ale celou věc domluvil nově zvolený starosta Zdeněk Hasala. „Situace, která zde vznikla, nebyla poprvé. Odstup starosty z úřadu jsem inicioval já,“ řekl Hasala.

Mezi těmi, kteří odstup bývalého starosty nepodpořili byla například stranická kolegyně Kateřina Mívaltová. „Za pana starosty Müllera se odvedl velký kus práce, se kterou jsem spokojená. A pokud odejde on, tak v zastupitelstvu také skončím,“ vyjádřila se Mívaltová.

Přesto, že by se mohlo zdát, že šlo o politický tah, Müller tuto možnost nepotvrdil. „Nijak jsem nerozděloval, jestli je někdo komunista nebo lidovec. Dělal jsem věci pro kostel i pro lidi,“ komentuje.

Na posledním zastupitelstvu se přitom mělo jednat o budoucnosti obce. Na programu totiž mělo dojít ke schválení několika projektů, na které obec získala dotaci z programů Evropské Unie. Mezi nimi byl například víceúčelový sportovně–kulturní areál na Luži, za téměř čtyři miliony korun.

Vyřešit současnou situaci by mohlo další zastupitelstvo, které si v Archlebově naplánovali na devátého března.