Müller si ve funkci odsloužil dva roky a čtyři měsíce. Proti jeho práci vystoupili také dva straničtí kolegové z Komunistické strany Čech a Moravy.

„Ani v nejhorším snu jsem to nečekal. Navíc bylo důležité, abychom na zastupitelstvu schválili některé obecní akce, a nic se neudělalo,“ komentoval převrat na radnici bývalý starosta Archlebova Jan Müller.

Současně se starostou byl z funkce odvolán i tamní místostarosta.

Radnice v Archlebově však nezůstane bez vedení. Po odvolání starosty, ale i jeho zástupce, nastoupí do čela obce staronové vedení.

Starostou se totiž stal Zdeněk Hasala, který již v minulosti v čele archlebovské radnice působil, post místostarosty má poté zastat Antonín Hrbotický.

Protože odvolané vedení postup zastupitelstva zpochybnilo, bývalý starosta Jan Müller předpokládá, že jednání s novými představiteli radnice budou ještě pokračovat.

Z devíti zastupitelů zvedlo pro odvolání starosty a místostarosty ruku pět zastupitelů, jeden byl proti a tři se zdrželi hlasování.

close zoom_in close zoom_in

Archlebovský exstarosta Jan Müller

„Důvod je pro mě záhadou. Bylo mi ale řečeno, že důvody jsou dva, a to ztráta důvěry a špatná informovanost,“ uvedl ke změnám na radnici už bývalý starosta Jan Müller.

Podobně celou věc cítí i odvolaný místostarosta obce Stanislav Koutný. „Je to nehoráznost. Důvod odvolání mi udali stejný jako starostovi,“ reagoval Koutný. Podle bývalého vedení obce ale zastupitelstvo nejednalo podle předpisů, když odvolalo oba hlavní muže radnice najednou.

„Jednal jsem o celé věci s právníkem, a ten postup zpochybnil,“ uvedl Müller. „Pokusím se svolat mimořádné zastupitelstvo a informovat ho o dosavadních investičních akcích obce. Nehledě na to, že by mělo zastupitelstvo odvolání provést znovu v duchu litery zákona,“ uvedl Müller. Oba odvolaní se však už teď shodují, že v řadách zastupitelstva nezůstanou. „Pokud mi pět lidí řekne, že ve mně nemá důvěru, tak nevím, jak se k tomu postavit,“ míní Müller. Sám přitom nemá pocit, že by ve funkci pochybil. „Necítím se vinen. Kdybych udělal nějaký průšvih, tak to beru. Za dva roky a čtyři měsíce jsme ale například získali třináct dotací,“ poukazuje Müller.

Proti Janu Müllerovi zvedlo ruku pět zastupitelů, jeden byl proti a tři se zdrželi hlasování. Odvolání však podle vlastního vyjádření domluvil s ostatními nově zvolený starosta Zdeněk Hasala. „Situace se tady vyvíjela delší dobu. Odstup starosty z úřadu jsem inicioval já,“ netajil se Hasala.

Mezi těmi, kteří odstup bývalého starosty nepodpořili, byla například stranická kolegyně Kateřina Mívaltová. „Za starosty Müllera se odvedl velký kus práce, se kterou jsem spokojená. A pokud odejde on, tak v zastupitelstvu také skončím,“ vyjádřila se Mívaltová. Přesto, že by se mohlo zdát, že šlo o politický tah, Müller tuto možnost nepotvrdil. „Nijak jsem nerozděloval, jestli je někdo komunista, nebo lidovec. Dělal jsem věci pro kostel i pro lidi,“ komentuje.

Vedení Archlebova je však stále ještě v rukou bývalého starosty. Ten totiž oficiálně úřad ještě nepředal.

„Nový starosta po mně chtěl všechno předat. Není to ale jen tak, musím vypracovat předávací protokol tak, abych mohl celý úřad odevzdat v pořádku,“ uzavřel Müller.