„Nejprve to budou změny na bývalém sociálním zařízení se šatnami. Ve dvou patrech této budovy bude penzion. Půjde o osm bytových jednotek. Sloužit ale pravděpodobně nebudou ani tak klasickým turistům, jako spíše k delšímu ubytování pro místní nebo lidi z okolí,“ uvedl majitel areálu první kroky projektu, s kterými začne už na podzim. Podle jeho popisu tak v penzionu vzniknou klasické garsonky s kuchyňským koutem, některé i se samostatnou kuchyní. „Když se chce například mladý člověk osamostatnit a hledá první bydlení,“ uvedl příklad využití.

V další budově, která byla hlavním místem areálu, bude opět výroba. Místo textilu to ale bude kovoobrábění, ve kterém majitel delší dobu už podniká. Jak Zajíc uvedl, k tomuto účelu se mu podařilo získat dotaci od Czech Investu. V tomto případě bude ale rekonstrukce rozdělená na tři etapy a potrvá několik let. Letos to bude příprava přípojek energií, výměna oken a oprava střechy.

„Půjde o novou výrobu, ne o kovářské práce, které provádíme v areálu V Hovoranech. Nerad bych ale nyní sliboval konkrétní číslo ohledně nových pracovních míst. Se sháněním lidí v oboru kovo jsou v regionu už teď problémy,“ uvedl podnikatel. Má plány i s barokní vilou, kterou nechali pro správce tehdy ještě statku postavit Lichtenštejnové. Ta po stavební stránce nejvíce utrpěla, když z ní vedení Šohaje za minulého režimu udělalo závodní jídelnu.

„Z vily bych rád udělal klasický penzion. Rozhodnu se ale až na základě toho, jak se ujme bydlení v bývalé budově šaten,“ řekl podnikatel. Pokud by nebyl zájem ze strany turistů, nabízí se podle něj ještě využití sociálního bydlení v podobě domu s pečovatelskou službou.

V bývalé kotelně areálu pak nyní provozuje obec sběrný dvůr. Tato budova zatím zůstane pro potřeby obecního úřadu. Bližší plány s ní majitel areálu zatím nemá.

„Uvidíme, co všechno se nakonec podaří. Každopádně jakýkoliv posun k lepšímu v chátrajícím areálu obec uvítá,“ uvedla k plánům starostka Násedlovice Vlasta Mokrá. Jak doplnila, obec je jako majitel sousedních pozemků účastníkem řízení a neměla k projektům námitky.

Pod značkou Tylex začala textilní výroba v Násedlovicích fungovat v areálu sýpky bývalého statku už v roce 1947. To šlo ještě o krajky. Brzy ale přešel podnik pod strážnický Šohaj. Největší rozmach zažil v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. „Tehdy vyráběl oblečení pro armádu a policii. Za prácí do Násedlovice jezdili lidé z velké části Kyjovska, ale také až z Vyškovska nebo z okolí Hodonína,“ připomněl místní pamětník Josef Puk. Jak doplnil, díky velkému množství dojíždějících a dvousměnnému provozu měly tak Násedlovice nadstandardní autobusové spojení. Při násedlovickém Šohaji fungovala dokonce i učňovská škola.

Po změně režimu začal pozvolný úpadek, který postihl i mateřský Šohaj ve Strážnici, stejně jako textilní výrobu v celé ČR.