Hodnota majetku firmy přesahovala i s vybavením podle znaleckých posudků dvě stě milionů korun. „Na základě pokynů zajištěného věřitele, souhlasu ostatních členů věřitelského výboru a soudu jsem zahájila výběrové řízení na prodej areálu v Hodoníně. Tedy souboru movitých a nemovitých věcí," uvedla insolvenční správkyně Plomy Ivana Rychnovská.

Každý ze zájemců, který podává nabídku, má povinnost složit milionovou kauci. Podle informací uvedených v insolvenčním rejstříku, na které poukázal jeden z věřitelů, ocenil loni v září znalecký posudek nemovitosti na více než sto třicet milionů a movité věci na třiaosmdesát milionů korun.

I když radní mají v programovém prohlášení přispění k oživení areálu Plomy, neznamená to jeho koupi. „Do prodeje nemůžeme aktivně vstupovat, na koupi rozhodně nemáme peníze. Chceme ale spolupracovat s někým, kdo je má," sdělil hodonínský starosta Milan Lúčka.

Radnice se podle něj o areál zajímá proto, aby se mohla podílet na rozhodnutí, co v něm bude. „V této průmyslové zóně je rozhodně rozumnější, aby tam pokračovala nějaká výroba. Myslím si ale, že za cenu sto pětatřiceti milionů je areál neprodejný," doplnil starosta.

Podle jeho kolegy z radnice, místostarosty Vítězslava Krabičky, ani nejde o to, aby mělo město areál ve vlastnictví. „Spíše o to, abychom mohli následně jednat se strategickým investorem, a nastínit mu naše plány tak, aby objekty sloužily i obyvatelům města," doplnil místostarosta.

Pro Plomu byl osudný především začátek tohoto desetiletí, kdy se nedokázala vyrovnat s levnou konkurencí jehličnatých překližek z Brazílie a Číny. I přes přechod na bukový materiál se její situace dále zhoršovala kvůli ztrátám odbytišť v Německu a státech Beneluxu.

Do insolvence podnik upadl v srpnu 2012. Jeho dluhy postupně narůstaly do řádů stovek milionů korun. Po obtížných jednáních s dlužníky následoval konkurz, který vyhlásil soudce až na druhý pokus. Některé pohledávky se doposud prošetřují.

VÍC SE DOČTETE V ČTVRTEČNÍM VYDÁNÍ HODONÍNSKÉHO DENÍKU ROVNOST