Sotva stačí zvědaví návštěvníci domáčknout spouště fotoaparátů, zazní důrazný pokyn k pochodu. Vojsko se pompézně přesunuje bzeneckými ulicemi. Mezi pěšími a koňskou jízdou se pohybuje také dopravní prostředek pro francouzskou armádu poněkud nezvyklý. Na dřevěné dresíně procesí doprovází několikanásobný mistr světa a rekordman Ivan Křivánek. „Spojení svatomartinského vína a ukázky bojů má své kouzlo. Je tu vlídná a domácí atmosféra, proto sem jezdím," říká sportovní nadšenec.

Upozorňuje, že nadcházející bitvy se ale nezúčastní. „Nejsem k tomu příliš mobilní. Jinak bych mohl plnit funkci jako posel osel, motospojka nebo svačinář," žertuje Křivánek a pokračuje spolu s průvodem na náměstí, kde se jednotliví účastníci představují divákům. Na úvod ještě starosta města Pavel Čejka připomíná, jak dopadlo ustavující zastupitelstvo a kdo bude následující čtyři roky ve vedení radnice. „Jsem rád, že si k nám pravidelně nachází cestu vojsko všech možných národností. I naše město plnilo povinnosti k armádám před a po Bitvě u Slavkova v roce 1805. A také dnes jistě dostane najíst a napít toho nejlepšího, co se letos urodilo," prohlašuje Čejka.

Zároveň se zmiňuje, že o jubilejní desátý ročník akce je enormní zájem. „Sobota byla takřka ihned vyprodaná. Pro příští rok tak budeme hledat možnosti, jak zájemcům o svatomartinská vína dát větší prostor," říká bzenecký starosta.

Jakmile zazní jména všech spolků, které si do více než čtyřtisícového města našly cestu, zamíří armády zpátky k zámku. Vzápětí o něj svádí krutou bitvu. Z mušket šlehají plameny a z děl se ozývají ohlušující rány. Sotva jde poznat, jestli se stovkami přihlížejících cloumá silný vítr nebo tlakové vlny od výbuchů. „Přišli jsme se s dětmi podívat jenom na bojové představení, ani nevím, jaký je tady další program. Hlasité výstřely zatím zvládáme dobře," svěřuje se rodačka ze Bzence Jana a vřavu pozoruje z bezpečné vzdálenosti.

To Zuzana Boor z Liberce se dostává i blíž. Po ukázce si zkouší, jak se střílí z muškety. „Překvapilo mě, jak je ta zbraň těžká. Určitě jim nezávidím, že se s ní museli běhat," konstatuje žena. Mezitím se lidé odebírají do sklepních prostor bzenecké sokolovny. Připravené je pro ně slavnostní žehnání mladým vínům, jejich ochutnávky a vyhlášení nejlepšího vína – Superstar. A že je o degustaci velký zájem potvrzuje také tajemník bzeneckého městského úřadu Roman Ostrézí. „Dnes máme pět set platících, plus vojáci a dalších padesát lidí, kteří slavnosti zajišťují," přibližuje množství hostů ve sklepě tajemník.