Milovníci umění se mohou těšit na velký výstavní projekt Pražská Pallas a Moravská Hellas 1902: Auguste Rodin v Praze a na Moravě, který je připravený ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy a Moravským zemským muzeem v Brně. Samotný sochařský klenot dorazil do Hodonína v dárkovém balení dosahující hmotnosti bezmála čtvrt tuny ve čtvrtek odpoledne.

Této sochy i celé výstavy se pak zájemci dočkají poprvé na živo na vernisáži. „Koná se v pátek patnáctého září od půl sedmé večer,“ připomněl ředitel hodonínské Galerie výtvarného umění Josef Fantura.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Nová lákavá expozice bude k vidění do sedmého ledna. „Dominovat výstavě bude plastika Kovový věk v životní velikosti z majetku Galerie hlavního města Prahy, kterou v roce 1902 přímo z výstavy zakoupilo město Praha. Jedna plastika bude i z majetku hodonínské galerie, která se jako jediná česká regionální galerie může pyšnit vlastnictvím plastiky tohoto významného sochaře,“ upozornila mluvčí hodonínské galerie Tereza Pavúčková.

Jméno slavného sochaře Auguste Rodina nese v Hodoníně i ulice vedle Městské knihovny. Ten do Hodonína zavítal ve zmiňovaném roce 1902, kdy tady navštívil Uměleckou výstavu slovenskou. Právě té se bude věnovat sousední expozice. „Úspěch této výstavy nepochybně přispěl k tomu, že si Hodonín za své sídlo v následujících letech zvolil spolek Sdružení výtvarných umělců moravských, čímž přispěl ke kulturnímu i společenskému vzestupu města a Hodonín tak získal díky Domu umělců jednu z architektonických dominant města,“ sdělila v páteční tiskové zprávě Pavúčková.

Zoo Hodonín zůstane po dobu oprav otevřená.
Zásadní změna plánu v zoo Hodonín, navzdory přestavbě zůstane otevřená

V této expozici budou k vidění díla zúčastněných autorů, tedy například bratrů Joži a Franty Uprkových, Cyrila Mandela, Antoše Frolky a řady dalších.