„Lyži se nám podařilo získat díky náměstkovi ministra obrany Michaelovi Hrbatovi. Ten slíbil zprostředkovat kontakty na armádní sportovce,“ uvedl jeden z organizátorů plesu a provozovatel tamního Military muzea Petr Něnička. Podle něj se náměstek pro Vlkoš angažoval kromě jiného proto, že byl při letní návštěvě obce nadšen rekonstrukcí bitvy, která se tam konala. Když jej potom provozovatel vlkošského muzea oslovil, nabídl kontakt na olympijskou vítězku v běhu na lyžích Katku Neumannovou.

Po několika e-mailech se za ní Něničkovi mohli vydat. Vrátili se s podepsanou lyží i certifikátem, který ověřuje její pravost.

„Původně jsme ji chtěli na ples pozvat, ale má nabitý program. Domluvili jsme ale na dobu akce telefonát. Budeme ji volat přímo z plesu,“ uvedl Něnička.

V případě skokana na lyžích Jakuba Jandy šlo pak o jiný způsob. Shodou okolností se s ním vlkošský muzejník zná. Janda proto do aukce věnoval zmíněnou helmu a také dva startovací dresy. V jednom z nich skákal při závodech v Zakopanem, ve druhém v Engelbergu.

Na plese se ovšem dražit ještě jedna věc. Ta už ale nepatří do světa sportu, ale pouze armády. Jde o pamětní plaketu 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“.

Vydražené peníze z Vlkoše přebere Běla Gran Jensen, zakladatelka dětského mírového hnutí Stonožka. Ta shání prostředky pro děti po celém světě. Ty z Vlkoše pravděpodobně skončí v afghánském Lógaru.

„Tam může být i částka pro nás bezvýznamná, velmi podstatná. Věci tam mají jinou hodnotu než u nás. Například za dva dolary se v Afghánistánu dá koupit šestnáct chlebů nebo sedm kilogramů dříví na otop," uvedl příklad muzejník.

Aukce při dobovém plesu ve Vlkoši se zřejmě stane tradicí. První pokus se uskutečnil vloni, i když byl při prvním ročníku plesu spíše jen recesistický. Dražil se tehdy „zlatý“ trpaslík údajně pocházející z Jantarové komnaty. Letos už půjde o dražbu na vyšší úrovni a v jednání už jsou předměty pro příští rok. Jak Něnička uvedl, už má kontakt na oštěpařku Barboru Špotákovou. S jejím přesvědčováním prý pomůže i Neumannová.

Pokud má někdo zájem se aukce či jen samotného plesu v pátek 20. ledna zúčastnit, má poslední možnost. Volných lístků už mnoho není. Místenky do hlavního sálu jsou vyprodané. Zůstává jen několik posledních míst v předsálí.

Letos se ples odehraje ve stylu doby protektorátu Čechy a Morava. Všechny nápisy tak budou dvojjazyčné. Na místě bude stejně jako v minulém roce fotokoutek, kde bude možnost si pořídit fotografii v interiéru z té doby. Provázet večerem bude herec Městských divadel pražských Vasil Fridrich, který má k Vlkoši osobní vztah. Pochází z něj jeho předci. Vzhledem k charitativnímu charakteru akce se herec vzdal nároku na honorář.