Mají ohromnou zodpovědnost. Ovládají několikatunové autobusy a mnohdy vezou desítky lidí. Přesto si řidiči hromadné dopravy dovolí zahazardovat. V pondělí přistihli policisté dva z nich pod vlivem alkoholu.
„Je otázka jak to vnímat. Jestli pozitivně nebo negativně. Je dobře, že jsme je chytli a nemohli nic způsobit. Na druhou stranu jsme zjistili, že odpovědnost některých profesionálních řidičů je někde jinde, než jsme doufali,“ sdělil poněkud zklamaně šéf dopravního inspektorátu hodonínské policie Lubomír Fridrich.

Muži zákona se na kontrolu autobusáků zaměřili v brzkých ranních hodinách. Prvního provinilce nachytali kolem páté v Kyjově. Osmapadesátiletý šofér údajně vyrazil z tamního areálu ČSAD na nádraží, kde si jej „proklepli“ policisté. K údivu všech se na displeji při dechové kontrole objevilo více než půl promile alkoholu.

Z počínání zkušeného řidiče jsou v podniku velmi překvapení. „Dostal okamžitou výpověď. Nikdy s ním nebyly žádné problémy. Jezdil u nás několik let, takže si jeho chování nedokážeme vysvětlit. Tento prohřešek by nás nepřekvapil třeba u mladého šoféra, ale u něj?“ komentoval nepříjemnou situaci vedoucí divize osobní dopravy ČSAD Kyjov Tomáš Velc.

Na druhého hazardéra narazila hlídka ve Veselí nad Moravou. Výsledek zkoušky na alkohol byl téměř stejný: 0, 62 promile. Stejně jako v předešlém případě šlo prý o zkušeného řidiče, se kterým zaměstnavatel vycházel bez problémů. „S alkoholem neměl nikdy žádný problém. Co se týká pracovní morálky, tak patřil k nejslušnějším a nejpoctivějším řidičům,“ řekl ředitel osobní dopravy ČSAD Hodonín Vladimír Röss. I přes chválu čeká na jedenapadesátiletého muže trest. „Bereme to jako pochybení. Jinak to ani nejde. Ponese za to důsledky. Člověk může pochybit na jakémkoliv pracovišti. U řidiče to však jde vidět daleko víc,“ tvrdil smířlivě Röss.

Oba viníci se v nemocnici podrobili odběru krve a přišli o řidičské průkazy. Policie poté zaslala přestupkové spisy správnímu orgánu, který se případem dále zabývá. Letos jde o první prohřešky podobného typu.

„Dopraváci“ v pondělí zkontrolovali devětatřicet autobusů. Kromě dvojice šoférů se zastřenou myslí prošli všichni bez úhony.
„Stejně jako se věnujeme osobním autům a náklaďákům, musíme se zaměřovat i na autobusy. Je potřeba, aby vešlo do povědomí, že kontrolujeme opravdu všechny,“ upozornil Fridrich z dopravního inspektorátu.

Dokonce se občas prý objeví i anonymní telefonát, že cestující cítil z šoféra v autobuse alkohol. Když však policisté chtějí bližší informace, volající není schopný je prozradit.

Lukáš Ivánek, Rudolf Půlkrábek