Dnes již vlastní na čtyřicet starých gramofonů. Velkou část jeho sbírky mohou nyní lidé vidět ve Vlastivědném muzeu v Kyjově. „O jeho sbírce jsem se dověděla z televizní reportáže. Byla tehdy vystavená v Lánech. Vyrazila jsem tam a získala kontakt,“ říká Ester Vratislavská z kyjovského muzea, díky které teď lidé mohou unikátní soubor vidět na Slovácku.

Zatím není možné si v Kyjově poslechnout hudbu z těchto přístrojů, protože majitel sbírky nedodal ke gramofonům jehly. Brzy by se to ale mělo změnit. Pak se návštěvníci dočkají i hudby.

„Všechny vystavené gramofony i fonografy jsou funkční. Měla jsem možnost je slyšet hrát. Překvapilo mě, jak jasného a hlasitého zvuku jsou tyto mechanické stroje schopny,“ uvádí Vratislavská. Jak dodala, sběratel všechny své exponáty udržuje v bezvadném stavu.

Je schopen vše sám opravit, případně ze starých kusů vyrobit náhradní díly. Díky tomu si může dovolit kupovat také staré a poškozené gramofony, které pak sám restauruje a uvádí do původního stavu tak, aby se daly plně využít. Aby nezahálely, často je půjčuje na výstavy a také si na ně pouští staré skladby. Vlastní totiž i sbírku přibližně tří tisíc desek. „Kolikrát neshání desky kvůli firmě, ale pro tu či onu píseň, která se mu líbí. Má také celuloidové a dokonce i voskové válečky,“ poznamenává pracovnice muzea.

Na výstavě je k vidění kromě dvou fonografů přibližně třicet starých mechanických gramofonů z let 1925–1953 z Anglie, Německa a převážně České republiky. K vidění budou jen měsíc. V polovině července se přestěhují do Jindřichova Hradce.

Kdo by si chtěl nostalgii starých časů prožít více než jen prohlídkou přístrojů, může do muzea přijít 3. července. Ten den se uskuteční swingový večer. Při staré hudbě ze starých přístrojů vystoupí tanečníci z Dubňan a návštěvníci dostanou možnost se k nim přidat.