Byl tehdy rád za každý model či vystřihovánku, které vyšly. Dnes už vychází samostatné sešity jenom s modely. „Největší esa jsou v Polsku. Nevím, jak je to nyní, ale jeden čas bylo papírové modelářství v Polsku součástí výuky, jako u nás kreslení," srovnal Bilíček.

Nejradši slepuje architekturu a velkou dopravní techniku čili vozidla nad tři a půl tuny. Jeho velkým snem bylo slepení ponorky Kursk (na prostředním snímku). Což se mu nakonec podařilo, ponorka má asi sto osmdesát centimetrů. Dnes už si ale modeláři nevystačí jen s nůžkami, lepidlem a papírem, byť ten je stále základem. Využívají špejlí, plastových profilů i trubiček, posypy hlíny a dalších, někteří i laserem pálené dílce.

Do Kyjova míří i Ondřej Mikulášek z Brna. Poveze s sebou několik modelů, mimo jiné i diorama s vrakem tanku. „Vytvoření mi trvalo asi tři měsíce. Papírové modely přebarvuji, jsou pak hodně podobné plastovým. Přivezu ještě vrtulník a závodní speciál fabie. Možná i nějaký model z rally Paříž – Dakar," popsal Mikulášek.

Kyjovští papíroví modeláři fungují už asi sedm let. Sdružili se, aby mohli pořádat soutěže v papírové lize. „Papírová liga má sedm soutěží, jedna se vybere a ta je mistrovstvím České republiky. Porotci hodnotí podle deseti kritérií," přiblížil Bilíček.

Z asi patnácti kyjovských modelářů je pět dětí, které kroužek navštěvují v tamním domě dětí a mládeže. „Kroužky jsou vhodné pro děti, aby se naučily pravidelnosti, jsou i smysluplnou výplní volného času. Modeláři trénují jednak zručnost a jemnou motoriku a jednak soustředění a rozvíjí fantazii," řekla psycholožka Jana Taptičová.

Mistrovství začíná v pátek večer. Od pěti do deseti hodin přejímají pořadatelé modely. V sobotu od osmi ráno do dvou odpoledne je výstava otevřená veřejnosti. Na místě mohou být až stovky exponátů.

Součástí je i doprovodný program, přijede tatra Tomáše Vrátného, se kterou jezdí rally Paříž–Dakar. Ukáží se i dobrovolní a profesionální hasiči. V sobotu po výstavě následuje vyhlašování vítězů. Vstupné je třicet korun pro dospělé, deset pro děti a za padesát korun je rodinné vstupné.