„Očekáváme u zápisu dvacet dětí. Budou nějaké odklady, takže to vidím tak na dvanáct až třináct přijatých prvňáků. Dříve to přitom bylo třeba jen osm či devět dětí. Z tohoto pohledu bude pro nás letošní zápis takřka ideální," uvedl ředitel školy v Kostelci Dušan Kovář. V Kostelci se totiž ročníky slučují, pouze první třída je samostatná. Slučování tříd o dvanácti či třinácti dětech tak vytvoří ideální naplnění. Každé dítě navíc pak pomůže zlepšit finanční situaci. Zápis se v Kostelci uskuteční na začátku února.

Už tuto sobotu pak bude zápis v Hroznové Lhotě. „Když si spočítám loňské odklady a vzhledem k počtu, který mám zjištěný ve školce odhadnu ty letošní, bude příští první ročník mít třídu o zhruba dvaceti dětech. Je to přibližně stejné jako minulé roky," uvedl tamní ředitel Lubomír Kříž. Jak doplnil, nejbližší vyšší ročníky mají ve třídách čtyřiadvacet, jednadvacet a sedmnáct dětí.

Počátek takzvaného babyboomu tak ve školách, které redakce oslovila, rozhodně neznamená problémy s přeplněnými třídami. Spíše jakousi úlevu z krátkodobého zlepšení.

„U nás čekáme, že přijmeme přibližně dvacet dětí, což odpovídá i minulým ročníkům," doplnila odhad z Mikulčic, kde bude zápis 24. ledna, tamní ředitelka Kristina Kolovrátková.

Až zápisy ale s konečnou platností určí, jak školy zaplní první třídy. Hlavně ve vesnicích, které jsou blízko větších měst, totiž hrozí, že rodiče budou chtít dítě zapsat ve městě, kam dojíždějí za prací. Důležitý bude i počet odkladů.

Z přeplněných tříd nemají strach ani ředitelé větších škol ve městech. Mají více možností, jak si v případě většího, ale i naopak menšího počtu dětí v ročníku poradit. „Není to nic, co by mělo působit problémy, i když v posledních letech evidujeme vyšší počty u zápisů. Jsou znatelné, oproti dřívějším rokům vyšší tak o deset procent, což není nic markantního. Očekávám to podobně letos, kdy máme zápis třicátého ledna," uvedl ředitel veselské školy Hutník Josef Gajoš.

Nejpřekvapenější může být letos jeho kolega Jan Navrátil z Kyjova, který právě očekává zápis v nejbližších dnech. Jeho škola J. A. Komenského se sloučila se sousední školou Újezd a zápis bude jejich prvním společným. Těžko tedy předvídat, jak dopadne.

Právě lehce zvýšený počet dětí u zápisů v regionu v posledních dvou letech je důsledkem začátku takzvaného babyboomu, který v České republice vrcholil v letech 2007 a 2008. Kyjovská porodnice eviduje více než tisíc narozených dětí za rok poprvé v roce 2007. Téměř dvanáct set dětí se v Kyjově narodilo o rok později. Ještě roky 2009 a 2010 se pohyboval počet novorozenců nad číslem 1060. Nad tisícovkou se počet udržel i v letech 2011 a 2012, i když v tom loňském to bylo už jen těsně. Vyšší počty prvňáků tak lze v regionu očekávat i v dalších letech.