Už první prosincové úterý se v pravé poledne otevře nový babybox v Nemocnici Kyjov, v pořadí už sedmaosmdesátý. „Od roku 2005 pomohly babyboxy vstoupit do života 256 nechtěným děťátkům, naposledy třem,“ připomněl Hess.

Tuto pomoc nabídl babybox v Jihomoravském kraji naposledy dvacátého listopadu, konkrétně v Blansku, odkud pochází malý Davídek. „Podle prvotních vyšetření, která provedla naše lékařská posádka, je dítě zdravé. Po kontrole jsme je převezli k další péči do Dětské nemocnice v Brně,“ přiblížila stav odloženého chlapečka hned následující den mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Letošní první adventní trh v Kyjově na Masarykově náměstí.
VIDEO: Vánoce v Kyjově? Na náměstí začaly adventní trhy, rozsvítil se strom

První babybox na Hodonínsku začal fungovat od října 2010, a to v Nemocnici TGM v Hodoníně. První dítě se uvnitř objevilo v dubnu loňského roku. „V nemocnici dostala jméno Mirečka, protože ten den měla Miroslava svátek,“ sdělil tehdy Deníku Hess. Babyboxem disponuje i nemocnice v nedaleké Břeclavi, tam před pěti lety sloužící lékař vybalil z bílého prostěradla chlapečka, který následně získal i jeho jméno, a to Pavel.

Nová specializovaná dětská záchranná schránka zahájí v Kyjově provoz na viditelném a snadno přístupném místě u vstupu do tamní nemocnice. „Tato zařízení jsou vybavena teplotním regulátorem, vzduchovým filtrem a signalizačním zařízením, které okamžitě upozorní personál nemocnice na přítomnost dítěte v boxu. Každé dítě, které je do babyboxu umístěno, je následně řádně ošetřeno a je mu poskytnuta nezbytná lékařská péče,“ přiblížila mluvčí kyjovské nemocnice Veronika Hollerová.

Policie zadržela jedenáct lidí. Skupinu, která je obviněná z pěstování konopí ve velkém množství, tvořili převážně příbuzní.
Kvůli drogám čelí obvinění student z Kyjovska. Ve škole mu může hrozit vyloučení

Jak dále uvedla, babybox je zcela anonymní a umožňuje matkám, které se ocitnou v obtížných životních situacích, bezpečně a anonymně odevzdat své novorozeně, aniž by se vystavovaly riziku trestního stíhání nebo odsouzení. „Tato služba má za cíl ochránit zdraví, bezpečí novorozenců a umožnit matkám, aby své děti odevzdaly do péče odborného zdravotnického personálu,“ upozornila mluvčí.

Některé zprávy naznačující možné rušení babyboxů v České republice vyvrátil šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek. Ten koncem listopadu odpověděl dopisem zakladateli babyboxů Ludvíku Hessovi. „Ministerstvo zdravotnictví nebude v žádném případě rušit babyboxy,“ citoval z dopisu od ministra Hess.