Vysvětlení některých z těchto záhad je spojené i s možným vlivem mimozemských civilizací. Ve druhém tématickém okruhu se Vašiček pak zaměřuje konkrétně na Českou republiku. „Procházíme historické otazníky i věci mezi nebem a zemí. Hlavně se věnujeme templářům. Vrátil jsem se k nim po létech proto, že mi učarovala jedna záhada, která je s nimi spojená," vysvětlil ostravský rodák.

Myslí tím Bafomet, což je vousatá hlava děsivého vzezření, kterou templáři údajně uctívali. „Jde podle mého soudu o nejtajemnější okultní předmět všech dob. Vím, kam tato hlava zmizela a kde ji ukryli. Je na našem území," upozornil spisovatel a scénárista, který se může pyšnit i doktorátem z filozofie. Tento úkryt ale není v nedalekých Čejkovicích, kde sídlila komenda rytířského řádu ve třináctém století. „Sice budeme točit dokument o templářích a dostaneme se i do Čejkovic, avšak vše směřujeme především k Jindřichovu Hradci. Tam byla jejich poslední enkláva u nás, a to i po jejich rozpuštění," prozradil Vašíček.

Už v úterý dopoledne přiblížil další nevysvětlitelné objevy hodonínským studentům. „Hledali jsme stopy mimozemských civilizací v artefaktech, ať už primitivních národů a kmenů, tak v některých prehistorických malbách v Austrálii, Peru či Asii. Připravil jsem dokumenty a videa," sdělil badatel.

Otázka z publika mířila na největší raritu pro záhadology. „Musel jsem prozradit, že jde asi o nejnovější kosterní nález údajné mimozemské bytosti, který objevili na severu Mexika," uvedl host hodonínské městské knihovny. V současnosti pracuje na dokumentárním filmovém seriálu, který se jmenuje Labyrint záhad. „Věnuje se jen těm českým, historickým nebo spojeným s určitými objekty. Jistě i tady na jihu Moravy budeme něco točit," řekl autor, jehož podpis nesou i scénáře filmů Ďáblova lest či Ztracená brána.