„Předcházela tomu nedávná celková demolice původní zemědělské usedlosti, která se nacházela jen několik metrů od farního kostela svaté Kunhuty," přiblížil okolnosti objevu archeolog Masarykova muzea v Hodoníně František Kostrouch. Z výzkumu odborníci zjistili, že jde o část zahloubené stavby z období pozdního středověku.
„Jde o zapuštěnou komoru, která mohla tvořit součást trojdílného vesnického domu. Stěny roubené konstrukce byly oboustranně omazané hlínou. Dům nejspíš zanikl v patnáctém století poté, co jej zničil velký požár," uvedl dále Kostrouch s tím, že ten sice tehdy mohl vzniknout samovolně, ale také mohl být následkem válečných událostí, ke kterým v Čejkovicích a okolí došlo. Po požáru se dům zřítil.
„Se světlou spraší podloží výrazně kontrastovaly do červena propálené kusy hliněných omazů s otisky kmenů, plev, slámy a různých travin, které se dříve přidávaly do hliněných omítek. Dále se jasně rýsovaly vrstvy popela a sytě černé uhlíky ze spálených dřev. Ve výplni se tu a tam objevily i střípky kuchyňské a stolní keramiky, které nám umožnily zánik domu datovat," upřesnil Kostrouch.
Archeologové místo začistili, zakreslili a fotograficky zdokumentovali. Z místa odebrali také vzorky.
V Čejkovicích nejde o první nález. Podobnou stavbu odborníci odkryli před několika lety na nedalekém parkovišti. „Měla rozměry pět krát tři metry a dno v hloubce tří metrů. Podobné rozměry mohl mít i ten letos objevený suterén, u něhož by neměla chybět ani vstupní šíje v podobě do podloží zahloubených schodů," uzavřel