Nebezpečné fekální bakterie, ztrátový provoz, poloha mimo centrum města. To jsou hlavní důvody, kvůli kterým hodonínská radnice zruší provoz kuchyně v bývalé mateřské škole v Koupelní ulici. Kluby v ní sídlící přestěhuje jinam. Spolkům se z příjemného prostředí nechce.

„Je to plánovaný krok. Provoz kuchyně je už delší dobu ztrátový. Navíc se ve vodě začaly objevovat fekální bakterie a legionella. Museli bychom to dále řešit a investovat,“ sdělila místostarostka Hodonína Zuzana Domesová. Podle ní mají Homedica a pětačtyřicet důchodců, kteří tam odebírají obědy, možnost využít jiných možností. „Dnes už jsou dosažitelná i různá menu. Klienti se mohou také stravovat ve školách. To dříve nešlo,“ uvedla Domesová.

Už od ledna příštího roku osiří nejen kuchyňe, ale i celá budova. Radnice všechny kluby, které sídlí v bývalé školce, přestěhuje do centra města. „Klub mladých při Středisku volného času, P–centrum a Svaz neslyšících a nedoslýchavých najde útočiště v takzvané kostce na Horních Valech,“ sdělila Domesová. Klub důchodců se přemístí do bývalé mateřské školy v ulici Pravoslava Veselého. Právě důchodci opouští Koupelní velmi neradi.

„Nadšení z toho nejsme. Prostředí je nám sympatické a máme tam potřebné vybavení. V Koupelní jsme si zvykli,“ sdělila Alena Žídková z Klubu důchodců.
Místostarostka rozčarování penzistů chápe. Podle ní to však budou mít kluby v centru lepší. „Budovu na okraji města jsme tehdy zvolili, protože jsme neměli volné místo v centru,“ vysvětlila Domesová.

Podle opozičního zastupitele za zelené Vítězslava Krabičky město jiné možnosti mělo a zřízení nákladné kuchyně na periferii nebylo uvážené. „Myšlenka zřídit dům občanských aktivit nebyla špatná, ale možností, kam jej umístit, bylo více. Do budoucna se to nejevilo jako perspektivní,“ míní zastupitel. Klub mladých vidí ve stěhování plusy i mínusy.

„To, že budeme v centru, je na jedné straně ideální. Čekáme příliv dětí. Ovšem po zázemí, a zvláště zahradě, nám bude smutno,“ zamyslela se vedoucí klubu Petra Zálešáková. O dalším využití domu rozhodne zastupitelstvo.