Místo plné peněženky karta do bankomatu. Tak dnes lidé často řeší aktuální potřebu peněz pro nákupy. Situace ale přináší riziko, že člověk nemá čím zaplatit. Bankomaty jsou totiž ve městech a mnoho vesničanů ve večerních hodinách nebo o víkendech shání místo, kam by vyjeli kvůli výběru hotovosti. „V Mutěnicích chybí bankomat, dnes téměř každému chodí výplata na účet, takže musíme až do Hodonína,“ postěžovala si tamní obyvatelka Heda Jurkovičová. Podobné hlasy lze slyšet i z jiných větších obcí regionu. Jednou z mála vsí, kde bankomat mají, jsou Čejkovice.

Pro města je pak podobné zařízení v dnešní době už téměř nutností. Posledním z měst regionu, které jej nemá, je Vracov. „O jeho instalaci máme zájem. Zatím jsme ale nepřesvědčili větší banky, aby ho k nám umístily. Momentálně čekáme na výsledky analýzy efektivnosti, kterou si provádí Česká spořitelna,“ informoval starosta města Ladislav Šmýd. V případě, že úřad požádá o instalaci některý ze zavedených bankovních domů, je rozhodnutí čistě obchodní a záleží na manažerech banky. „Hlavním kritériem je počet aktivních karet a umístění bankomatu tam, kde může sloužit co největšímu počtu klientů. Z některých lokalit, kde službu klienti nevyužívají, ji přemisťujeme tam, kde je využití dostupnější vyššímu počtu klientů,“ vysvětlila kriteria České spořitelny mluvčí Kristýna Havligerová. Obecní úřad ale může oslovit i jiné dodavatele.

Ti často služby sami nabízí. „Právě řešíme v zastupitelstvu nabídku jedné firmy. Obec by musela kvůli instalaci bankomatu zaplatit vstupní poplatek, který je přibližně sto tisíc korun. Ještě si musíme také ověřit, jaké poplatky by při výběrech platili občané,“ řekl starosta Ratíškovic Josef Uhlík. I v místech s bankomatem pak investor dále sleduje využívání a vesnice musí plnit limity v počtech výběrů.