VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bardotka i bubny tajgy. Historické vlaky projedou v sobotu po Vlárské dráze

Brno /FOTOGALERIE/ - Šlechtična, Bardotka nebo Sergej v sobotu ovládnou železniční trať z Brna do Veselí nad Moravou. Historické lokomotivy s těmito jmény vyjedou u příležitosti výročí sto třiceti let existence Vlárské dráhy, tratě z Brna do Trenčianské Teplé.

20.10.2017 AKTUALIZOVÁNO 20.10.2017
SDÍLEJ:

Lokomotivy, které vyjedou na trať u příležitosti oslav výročí Vlárské dráhy.Foto: České dráhy

Vlárská dráha dostala jméno podle řeky Vláry, podél které je vedená její koncová část. Jediným vlakem v celé délce jí lidé už neprojedou, je rozdělená do tří samostatných traťových oddílů.

Historické vlaky v sobotu pojedou v úseku mezi Brnem a Veselí nad Moravou. „Po deváté hodině ráno vyjede z Brna mimořádně vlak tažený parní lokomotivou Šlechtičnou, vyrobenou v roce 1947. Na konci vlaku pojede historická dieselová lokomotiva Bardotka, součástí vlaku budou i vozy Rybáky ze čtyřicátých a padesátých let,“ zmínila mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

Vlárská dráha v číslech
• 130 let letos slaví (v roce 1887 vznikl úsek z Brna)
• 3 samostatné traťové oddíly ji v současnosti tvoří
• 5 let trvalo její vybudování v pěti etapách (vybudovaná byla od 1. dubna 1883 do 28. října 1888)
• 179 kilometrů je dlouhá
• 3,5 hodiny trvala cesta po Vlárské dráze rychlíku v 80. letech minulého století

Na pravidelných linkách se navíc v sobotu objeví historické motorové vozy Krokodýl a Kredenc, po trati do Veselí nad Moravou se projede i nákladní vlak v čele s historickou lokomotivou Sergej. „V republice už jsou jen tři provozuschopné exempláře,“ podotkla Bezuchová.

Z Brna nákladní vlak vyjede v půl sedmé ráno. „Jízdy všech historických vlaků budou zajímavé. V běžném provozu už žádné z těchto vozidel člověk nepotká,“ poznamenal vlakový nadšenec a strojvedoucí Radim Škopec.

Podle něj je výjimečná zejména jízda Sergeje. „Lidé po jeho shlédnutí určitě hned pochopí, proč se lokomotivě přezdívalo bubny tajgy. Je velice hlučný,“ zmínil Škopec.

Jízdní řády historických vlaků (sobota 21.10.)
Parní vlak s lokomotivou šlechtičnou (tam-zpět)

9:09 Brno hl. n. 18:14
9:36 Slavkov u Brna 17:48
9:45 Bučovice 17:40
9:52 Nesovice 17:34
10:11 – 10:42 Kyjov 17:14
10:55 Vracov 17:03
10:59 – 11:14 Bzenec 17:00
11:22 Veselí nad Moravou 16:50

Historické lokomotivy na pravidelných linkách (sobota 21.10.)
Veselí nad Moravou 11:40
Strážnice 11:52
Sudoměřice nad Moravou 12:02
Hodonín 12:20

Hodonín 13:17
Sudoměřice nad Moravou 13:34
Strážnice 13:42
Vnorovy 13:47
Veselí nad Moravou 14:08
Lipov 14:19
Veliká nad Veličkou 14.27

Veliká nad Veličkou 15:25
Lipov 15.33
Veselí nad Moravou 15:42

Nákladní vlak na čele s lokomotivou Sergej (sobota 21.10.)
K vidění bude:

Brno-Maloměřice - odjezd 6:40
Kyjov 9:20 - 10:55
Veselí nad Moravou - průjezd 11:55
Velká nad Veličkou 12:35–13:25
Veselí nad Moravou - průjezd ve 14:05
Kyjov - průjezd 15:00
Brno-Maloměřice - příjezd 17:30

Autor: Eliška Gáfriková

20.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po 17 letech se v brněnské ZOO narodili levharti cejlonští.
8

V brněnské zoo se narodila dvě levhartí mláďata. Po sedmnácti letech

Ilustrační foto.

Řemeslné obory jsou na dně. Mladí lidé nemají o jejich studium zájem

Cyklista srazil chodkyni do louže. Policisté hledají svědky nehody

Hodonínsko – Policisté hledají svědky úterní nehody, která se odehrála před půl šestou ráno ve Veselí nad Moravou v ulici U Polikliniky. „Cyklista jel od Blatnické ulice a zřejmě nejel při pravém okraji a nesledoval situaci v silničním provozu. Přitom zezadu narazil do chodkyně, která po střetu upadla na silnici do kaluže,“ přiblížil ve čtvrtek policejní mluvčí Petr Zámečník. V místě nehody se měli nacházet lidé, kteří čekali na příjezd autobusu. Ti mohli vidět, co se přesně stalo. 

Připraveno i bez mrazů. První lyžaři se od prosince můžou učit na kartáčích

Jižní Morava – Máme obsazeno, hlásí provozní lyžařského areálu v Němčičkách na Břeclavsku. Každoročně stačí jen pár hodin a stovky míst v tamní lyžařské škole jsou pryč. „Máme vyloženě přeplněno. Vždy v polovině října otevíráme přihlašování na našich webových stránkách a za chvíli je přihlášených všech 380 dětí,“ pochvaloval si zájem správce areálu Jaroslav Stávek.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Ve Skalici srazil vlak chodce. Nehoda zastavila provoz na železnici

Skalice nad Svitavou – Mrtvý člověk, zablokovaný provoz na trati. Ve Skalici nad Svitavou srazila na zabezpečeném přejezdu se závorami vlaková souprava expresu RegioJet chodce. Ten na místě zemřel. Tragédie se stala ve čtvrtek kolem půl desáté dopoledne. „Jednalo se o pětatřicetiletého muže. Prověřujeme, zda se jednalo o nešťastnou náhodu nebo o sebevraždu,“ řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Epidemie třetího tisíciletí. Lidí s cukrovkou přibývá, v Brně je vyšetří zdarma

Jižní Morava /ANKETA/ – Jedna z největších epidemií třetího tisíciletí. Tak říkají cukrovce současní lékaři. Pacientů, kteří touto nemocí trpí, na jižní Moravě přibývá. Zda netrpí diabetem, si mohou lidé nyní ověřit na vybraných pracovištích v Brně. Na nemoc se zaměřuje program Zdraví národa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT