Zkvalitnit služby a zároveň zajistit bezpečnost dětí. Právě o to se snaží Baťův kanál. V pěti jeho přístavištích by měla na začátku příštího roku vyrůst hřiště, určená nejmenším turistům.

„Projekt chceme směřovat k tomu, aby se v době, kdy budou děti v přístavu, nepohybovaly kolem lodí a kolem přístavních hran, ale aby se zdržovaly na těch místech, která jsou jim určená. Chceme, aby v přístavech byla zajištěná i určitá bezpečnost,“ uvedla manažerka dobrovolného svazku obcí Obce pro Baťův kanál Lucie Bělochová.

Nových hřišť by se měla dočkat přístaviště ve Veselí nad Moravou, Strážnici, Sudoměřicích, Petrově a v Rohatci. Všechny budou vypadat stejně. „Je to v podstatě menší dřevěná stavba se dvěma houpačkami, skluzavkou a menším nezastřešeným domečkem. Stavba není moc velká, protože v přístavech se stejně velké stavby dělat nemohou,“ doplnila Bělochová.

Hřiště spolknou tři sta tisíc korun

Dotaci ve výši 225 tisíc korun, která pokryje sedmdesát procent celkových nákladů, získal svazek obcí od Jihomoravského kraje. Profinancovat by je měl do konce letošního roku. Každá z obcí pak musí na projekt uvolnit ještě zhruba dvacet tisíc korun. „Stavět by se mělo začít hned někdy na začátku roku, jakmile to počasí dovolí,“ sdělila Bělochová a dodala, že stavba hřišť vyplývá z priorit svazku obcí. „Ty se snažíme dodržovat, ať už je to stavba sociálních zázemí, jejichž stavbu také připravujeme, nebo právě i dětská hřiště,“ dodala.

Doplnění služeb o vytvoření hřišť pro malé návštěvníky Baťova kanálu nebo pro rodiny, které si trasu projedou s dětmi, bylo nevyhnutelné.
„V přístavech dnes není vůbec nic, kromě toho, že se tam mohou děti najíst nebo si mohou zahrát na nějakém volném prostranství,“ řekla Bělochová. A právě alespoň pár herních prvků by mělo zpříjemnit výlet po kanále jak dětem, tak i rodičům.
Projekt vítají i obce, kterými Baťův kanál prochází, a je tak turisticky přínosný. Například Strážnice by chtěla hřiště zřídit v části přístaviště, ke kterému přiléhá menší zahrada.

„Samozřejmě to vnímáme jako velký přínos. Je dobrý každý prvek, který přístav zatraktivní nebo nabídne více zábavy na Baťově kanále,“ řekla místostarostka Strážnice Renata Smutná.

Podobně to vnímají v Sudoměřicích. Tamní starosta Stanislav Tomšej považuje jakékoliv rozšíření služeb podél toku unikátní vodní cesty za vítané.
Baťák táhne, nové služby obce vítají

„Myslím, že se provoz v našem přístavišti rozvíjí. Pozorujeme hodně velký nárůst návštěvnosti. Lidé i v době krize chtějí někam jezdit, ale už necestují tolik po světě, ale víc si vybírají pobyty v tuzemsku,“ míní starosta.
Přístaviště Výklopník, který spadá pod Sudoměřice, přitom navštěvují hlavně cyklisté nebo rodiny s dětmi.
„V přístavišti mají možnost stanování, takže se tam objevují i rodiny s hausbótem a děti musí mít místo, kde se proběhnou,“ vítá proto Tomšej projekt výstavby nových hřišť.