Od roku 2002 se o Baťův kanál stará obecně prospěšná společnost Baťův kanál. Letos slaví už deset let. Díky její práci si Baťova kanálu všimli už i turisté z Evropy.

Ředitel společnosti Vojtěch Bártek hodnotí uplynulých deset let spíše kladně. Přesto si myslí, že to, co se Baťovu kanálu nejvíc podařilo, je paradoxně tím, co je nejméně vidět navenek. „Jsou to jednotlivá drobná jednání na rozvojových projektech, ať už jde o jednání s Povodím Moravy o manipulaci na plavebních komorách, celoroční provoz informačního centra, správa internetových stránek, vydávání propagačních materiálů či pořádání různých akcí. To vše si myslím, že se zaběhlo a považuji to za náš úspěch,“ zhodnotil Bártek.

Ten cítí vývoj také ve složení turistů, kteří na unikátní vodní cestu přijíždějí. V posledních letech podle něj narůstá zájem slovenských turistů a dovolenou na vodě pomalu objevuje i Evropa. Především pak Rakousko, Polsko a okrajové části Německa. „U místních nám jde o to, aby začali Baťův kanál považovat za svůj a byli pyšní na to, že pocházejí z měst a obcí, které u vodní cesty leží. Baťův kanál je totiž zajímavý a unikátní,“ myslí si Bártek.

Obecně prospěšnou společnost čeká v jejím letošním jubileu zásadní změna. Po letech totiž změní své sídlo, když se přesune ze zázemí veselského přístavu do centra Veselí nad Moravou.

Využívat začne prostory zrekonstruovaného Panského dvora. Přestože bude vzdálenější vodě, Bártek vidí ve změně i výhody. „Nové prostory pro nás budou velkorysé. Nyní sídlíme ve dvou malých kancelářích, které neumožňují využít mapy či exponátů, které chceme lidem ukázat. V plánu máme i pořádání přednášek, seminářů, setkání. V expozici chceme také vystavit historii Baťova kanálu,“ doplnil Bártek s tím, že v novém zázemí se zaměří i na prezentaci města.

Na spolupráci v oblasti cestovního ruchu se už připravuje i veselská radnice. „Připravujeme výběrové řízení na vybavení interiéru nábytkem, výpočetní a multifunkční technikou a expozicemi zaměřenými na Baťův kanál a krajové speciality regionu,“ informovala v lednovém vydání Veselských listů referentka veselského odboru rozvoje města Věra Korvasová.

Unikátní vodní cesta Baťův kanál vznikla v letech 1936 a 1938. Původně se využívala pro přepravu lignitu z dolu v Ratíškovicích do Otrokovic. Využívat se přestala v šedesátých letech minulého století. Život se do ní vrátil v roce 1996, kdy se začala využívat k turistickým účelům. „Potřeba založit organizaci vznikla s postupným vývojem a rozvojem na Baťově kanálu. Zejména při postupném rozšiřování turistické infrastruktury jako jsou přístaviště, naučné stezky, různé výstavní expozice či odpočívadla. Na vodní cestě vznikal nový majetek, o který se neměl kdo starat,“ připomínají počátky obecně prospěšné společnosti její webové stránky. Při rozvoji plavby podle webové prezentace také vzrostla potřeba subjektu, který by se staral o běžné záležitosti provozu na vodní cestě, který by řešil aktuální problémy, staral se o propagaci či koordinaci podnikatelů na Baťově kanálu.