„Známka Baťova kanálu je moje osmnáctá. S výjimkou jediné se námětem stala vždy konkrétní místa v naší republice. Mám takovou zásadu, že si na ta místa udělám výlet. Na nich pak hledám konkrétní námět," uvedl autor novinky, který si práci na zachycení unikátní vodní cesty pochvaloval. „Tato technická památka je významná tím, jak se oživila. Už není cestou pro dopravu lignitu, ale skvělá vodní zábava, která se těší velkému zájmu," přiblížil Absolon s tím, že chtěl zachytit především současný Baťův kanál.

Vybral si pro něj přístav ve Veselí nad Moravou. „Je zajímavý budovou pod vysokými stromy. Doplňuje jej pak nejnovější výletní loď Morava. Památná technická díla podle starých fotografií jsem dal až na kupony," vysvětlil pohnutky Absolon. Právě formu známkového sešitu, ve které Baťův kanál, spolu s technickou památkou Výkopník a jedním ze zdymadel, také vyšel, vyzdvihuje dlouholetý člen předsednictva českých filatelistů, historik Josef Šolc. „Mezi filatelisty je tento formát velmi oblíbený. I díky tomu je vydání Baťova kanálu velmi významné. Sešitky se totiž vydávají v mnohem nižším nákladu, než samotné známky," uvedl Šolc.

Rytcem známky se pak stal Martin Srb, který stojí také za několika dalšími novinkami, které letos Česká pošta vydá. Jmenovat lze například Krása orchidejí či obraz Jana Kubce nazvaný Autoportrét s rodinou.

Radost z novinky má i společnost Povodí Moravy, která Baťův kanál spravuje. Ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek ji vnímá jako uznání vodní cesty jako technické památky. „Zároveň je i připomínkou aktivní současnosti této jedinečné Moravské vodní cesty," uvedl.

Předseda správní rady Baťova kanálu Jaroslav Pospíšil zase vyzdvihuje částku, za kterou si mohou lidé známku pořídit. Deset korun je podle něj ideální sumou pro to, aby lidé posílali z dovolené na vodě pohlednice. „Takový pohled má pro příjemce i odesílatele přidanou hodnotu. Nová poštovní známka může především více motivovat k odesílání pohledů a dál šířit krásy Baťova kanálu," vyznal se Pospíšil.

Podle Šolce byl region Jihovýchodní Moravy ve známkové tvorbě dlouhá léta opomíjený. „V posledním roce ale nastal výrazný obrat a vyšla známka Pálavy s Lužním lesem, velký atraktivní aršík manželů Kotkových nazvaný Dolní Morava, který zachycuje množství zástupců fauny a flory či reprodukce obrazu Joži Uprky," vyjmenoval Šolc.

Česká pošta vydá ročně kolem pětačtyřiceti nových známek. Baťův kanál je letos jedinou, která v emisi Technické památky vyšla. A podle mluvčí společnosti Marty Selicharové tak tomu už bude napořád. „V letošním roce dostala tato emise jinou tvář. U Technických památek vydáme vždy jednobarevnou ocelorytinu, tedy jednu známku se dvěma až čtyřmi kupony, jako poctu klasické československé poštovní známce a technice jednobarevného ocelotisku," uvedla Selicharová. Pro příští rok podnik na známce zachytí vodní dílo Flaje v severních Čechách, které oslaví půl století. Z Hodonínska se v tomto tematickém okruhu objevil pouze Větrný mlýn v Kuželově.