Po začátku stavby nové plavební komory u Sudoměřic, o čemž Deník psal ve čtvrtek, má podnik i další plány. „Do Baťova kanálu budeme investovat do konce dvacátých let ještě zhruba miliardu a půl korun," oznámil ředitel Ředitelství vodních cest Lubomír Fojtů.

Co se dočtete dál?

  • jak daleko je příprava plavebního okruhu mezi Vnorovy a Veselím nad Moravou
  • co v této oblasti vznikne
  • kdy začne rozšíření přístaviště v Hodoníně

Díky stavbě plavební komory Rohatec/Sudoměřice a úprava koryta říčky Radějovky bude nově Baťův kanál splavný až do Hodonína. Naváží na stávající investici i úpravy přímo v Hodoníně?

Rozšíříme stávající přístaviště v Hodoníně na řece, rozšíříme přístaviště v Rohatci a následně vznikne velký přístav v Hodoníně. Bude to marína, která bude propojená s řekou Moravou kanálem a bude mimo plavební dráhu. Jedná se o takovou zátoku, kde bude místo pro osmdesát plavidel, servisní centrum a další infrastruktura.

  • Stavbu nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice zahájilo ve čtvrtek Ředitelství vodních cest
Stavbu nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice zahájilo ve čtvrtek Ředitelství vodních cest. | Video: Deník/Michal Hrabal

Kdy předpokládáte, že začnou práce na těchto úpravách?

Počítáme s tím, že po dostavbě plavební komory Rohatec a opravy jezu Sudoměřice, prakticky souběžně s dokončováním této stavby rozšíříme stávající přístaviště v Hodoníně na řece a v Rohatci.

Jak daleko jste s přípravou plavebního okruhu mezi Vnorovy a Veselím nad Moravou?

V současné době jsme v projekční fázi. Máme už vizualizaci i schválený rozpočet. Počítáme s tím, že zahájení stavby bude v roce 2024. Do roku 2026 by měl být okruh hotový.

Co nového v této oblasti vznikne?

Půjde o umělý kanál, který spojí ve Veselí Baťův kanál s řekou Moravou. Součástí projektu bude i unikátní lodní zdvihadlo, které překoná výšku zhruba o čtyři metry. Předpokládám, že to bude velká turistická atrakce.

Lidé tedy budou mít v budoucnu více možností k plavbě?

Pro plavidla vznikne možnost plout z Vnorov směrem do Veselí jak po řece Moravě, tak po Baťově kanále. Mohou se rozhodnout, jestli poplují komorou ve Vnorovech na Baťův kanál nebo se dají doprava směrem po Moravě do Veselí. A ve Veselí se zase můžou napojit na Baťův kanál. Přes lodní zdvihadlo, přes umělý vybudovaný kanál. Lodní cesta se rozšíří o dalších deset kilometrů.

| Video: Youtube