Evropský výrobce trafostanic chystá výstavbu nového výrobního závodu, v České republice prvního mimo Prahu.

„Díky rozšíření výrobních kapacit chce firma vytvořit až sto nových pracovních míst, a to s ohledem na plánované zahájení provozu v roce 2026,“ informoval tento týden marketingový specialista společnosti Betonbau, Radek Stavarčík.

Na silnici I/54 přibude ve Veselí nad Moravou nová okružní křižovatka, propojí Blatnickou, Dvořákovu a Kollárovu ulici.
Stavba kruháče má ve Veselí startovat na jaře, hotový má být za 120 dní

Už teď jsou k dispozici pozice pro obchodní zástupce v oblastech elektrotechniky a vodohospodářských staveb s působností po celé Moravě a Slezsku.

Následně bude společnost do výroby hledat betonáře, zámečníky, zedníky, elektrikáře, přípraváře, mistry, skladníky a mnoho dalších profesí. „V administrativním sektoru bude otevřeno mnoho pozic pro rozpočtáře, konstruktéry, nákupčí a manažery,“ konkretizoval Stavarčík.

Zároveň upozornil i na vztah firmy k regionu, kdy jednatel Marek Felsinger je dokonce rodákem z blízkého Kyjova. „Jsem nadšený, že jsme našli tak dobré místo pro náš projekt. Slovácko je známé svou srdečností, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Jsme odhodláni přinést regionu nová pracovní místa s atraktivními platy a stát se součástí místní komunity,“ uvedl jednatel.

Nová průmyslová zóna ve Veselí nad Moravou mezi ulicemi Kollárova a Blatnická.Nová průmyslová zóna ve Veselí nad Moravou mezi ulicemi Kollárova a Blatnická.Zdroj: MěÚ Veselí nad Moravou.

Hlavním faktorem pro výběr Veselí byl podle vyjádření společnosti, která plánuje expanzi do střední a východní Evropy i Pobaltí, strategický význam lokality pro budoucí směřování firmy, potřeba rozšíření výrobních kapacit a dobrá dopravní dostupnost.

Podle zprávy z veselské radnice, Betonbau loni v létě uzavřel s městem smlouvu o smlouvě budoucí na koupi tříapůlhektarového pozemků pro výstavbu výrobních hal a dalšího potřebného zázemí a dopravního napojení.

Slovenská státní firma chce u Skalice postavit dva větrné parky vyrábějící energii. Snímek je ilustrační.
Rohatec i Sudoměřice brojí proti obří větrné elektrárně, vyrůst má u Skalice

Výrobce trafostanic má být největším investorem v nové průmyslové zóně mezi Kollárovou a Blatnickou ulicí. V připraveném území první etapy se ještě v závěru loňského roku uvolnila hektarová plocha pro výstavbu jednoho areálu, a to směrem k poliklinice.

„O tento pozemek však již projevil zájem jiný investor, který v současné době připravuje svůj investiční záměr,“ informovala v pátek Deník mluvčí veselské radnice Olga Svoják. Prodejní cena je šest set deset korun za metr čtvereční.

Město zároveň u průmyslové zóny chystá rozšíření. Úředníci momentálně zpracovávají potřebné dokumenty. „Po získání územního rozhodnutí dojde k podání žádosti o registraci druhé etapy průmyslové zóny u poskytovatele dotace. Po získání stavebního povolení bude zažádáno o vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace. A poté může být zahájena výstavba inženýrských sítí druhé etapy,“ popsala postup mluvčí Svoják.

Nová průmyslová zóna ve Veselí nad Moravou mezi ulicemi Kollárova a Blatnická začátkem roku 2024.Nová průmyslová zóna ve Veselí nad Moravou mezi ulicemi Kollárova a Blatnická začátkem roku 2024.Zdroj: Deník/Petr Turek

Zmíněná druhá etapa má průmyslovou zónu přímo navázat k Blatnické ulici, tedy k silnici I/54 a tahu na Slovensko. Současná první etapa napojuje výrobní areály na Kollárovu ulici.

Právě připravenost pozemků včetně jejich zasíťování vidí jako obrovskou výhodu ekonom, dubňanský místostarosta a bývalý ředitel okresní hospodářské komory Michal Švagerka.

„Jinak totiž povolovací proces od územního plánování až po stavební povolení trvá příliš dlouho a brzdí ekonomiku. A to až tak, že pro některé investory tento faktor rozhoduje o tom, že jdou raději do Polska či Maďarska, kde jsou povolovací procesy rychlejší,“ uvedl Švagerka s tím, že i cena parcely v průmyslové zóně těsně nad šesti stovkami za metr čtvereční je na město typu Veselí nad Moravou velmi příznivá.

Zamrzlý přístav na Baťově kanálu v Petrově v neděli. Foto se svolením Evy Mlýnkové
VIDEO: Lodě na Baťově kanálu vystřídali bruslaři, zamrzlý přístav je atrakcí

Podle dat z celorepublikového Úřadu práce hodonínský okres při porovnání s jinými regiony trápí dlouhodobě především nedostatek pracovních míst. Podle údajů k poslednímu listopadu minulého roku bylo Hodonínsko v první desítce okresů s nejvíce uchazeči na jedno volné pracovní místo, a to konkrétně 3,4 uchazeči. Celková míra nezaměstnanosti ve stejném období přesahovala pětiprocentní hranici s 5 380 nezaměstnanými uchazeči.