„Obecně závaznou vyhláškou jsme provozovatelům heren garantovali toleranci automatů do konce příštího roku a já silně pochybuji, že by zastupitelé našli vůli toto období zkrátit," reagoval kyjovský starosta František Lukl na možnost zrušit hazard ve městě ihned.

V Kyjově přesahuje počet výherních automatů stovku. Celkový příjem z hazardu má kyjovská pokladna přes sedm milionů korun. V roce 2015 tak bude asi o pět milionů ročně chudší. „Sedm milionů je celková částka. O pět přijdeme zrušením heren, dva miliony jsou daní z hazardu z celé České republiky," vysvětlil starosta s tím, že vše ostatní bude kladné. „Zmizí nonstop podniky a v nich překupníci a prodejci drog. A především si naše město odepíše jeden ze svých přívlastků, kterým je město hazardu," uvedl Lukl.

S rušením všech heren ve městě nesouhlasí jejich provozovatelé, kteří upozorňují na to, že zrušení výherních automatů v jejich podnicích, bude pro ně mít likvidační účinky. „Myslím, že ten, kdo bude chtít hrát, si zahraje někde jinde. Fungujeme sice i jako bar, ale bez automatů to nepůjde. Finančně nás to zruinuje. Myslím, že pro většinu hospod, kde automaty mají, bude mít jejich zrušení závažné následky," řekl majitel jedné z kyjovských heren Aleš Kalábek.

Ten se zmínil i o tom, že 
s ostatními provozovateli bude proti rušení automatů bojovat. „Určitě to alespoň zkusíme a uvidíme, jak se situace vyvine. Dojde-li ke zrušení výherních automatů, nastane samozřejmě i snižování počtu zaměstnanců," dodal Kalábek s tím, že v současné době zaměstnává v baru tři lidi.

S rušením automatů naopak souhlasí obyvatelé měst. „Osobně jsem pro zrušení. Spousta lidí do toho spadne, když je ve špatné situaci. Pro bary je to velký kšeft, pro lidi to však může končit i tragicky," řekla například Klára Tokošová.

S ní souhlasí i další. „Herny nejsou nic dobrého, lidé tam zabíjejí své životy, vznikají tam závislosti, které mají spoustu negativních dopadů. Bylo by mnohem lépe, kdyby vůbec neexistovaly," sdělil názor také Marcel Janák.

V Hodoníně zatím rušení heren neprojednávali. „Jsme domluvení, že tento problém budeme řešit. Plánujeme i velké setkání s veřejností, kde probereme všechny argumenty. Zatím však nemohu říct, kdy přesně to bude," řekla hodonínská starostka Milana Grauová.

Herny prozatím neřeší ani ve Veselí nad Moravou. „U nás to zatím není žádným problémem. Když už by se však situace měla řešit, myslím, že by mělo jít o plošné zavření. Dojde-li ke zrušení 
v jedné obci, budou lidé jezdit do jiné," sdělil starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumlík. Podobně se staví k situaci i ve Bzenci. „Zatím jsme nic takového neřešili. Oproti jiným městům u nás nejsou herny až takovým problémem, takže podnět na rušení zatím nevznikl," řekl starosta Bzence Pavel Čejka. Do bzeneckého rozpočtu dorazil loni z hazardu milion korun.