Vedení strážnické mateřské školy vyšlo vstříc rodičům z okolí a nechalo zahradu otevřenou i mimo klasické provozní hodiny. Záhy ale zjistilo, že se jim tento krok nevyplatil. „V odpoledních hodinách nebyl v areálu zahrady dozor. Stalo se proto, že nám na hřiště chodily i starší děti, které hračky a průlezky ničily," uvedla ředitelka mateřinky Dagmar Okénková.

Z toho důvodu navrhla školská komise města, aby byl pozemek více pod dozorem. „Doporučujeme situaci s poškozováním majetku řešit například instalací kamery a pravidelnými kontrolami městskou policií," stojí ve verdiktu komise.

Jenže instituce na hlídací systém vlastní peníze nemá. Brány ke své zahradě tak uzavřela. A v nejbližší době otvírat zřejmě ani nebude. O podporu ze strany města se navíc nepřihlásila. „V těchto dnech chystáme předběžný rozpočet na příští rok, ve kterém se zaměřujeme i na školy. Takovýto požadavek ze strany mateřské školy uvedený není. Nemyslím si proto, že by se měla školní zahrada v blízké době opět otevřít," vysvětlila strážnická starostka Renata Smutná.

Podle vedoucího investičního odboru Petra Helíska instalace nahrávacího systému není tak jednoduchá. „Zavedení kamer ve městě řešíme už dlouhou dobu. Nejprve by se musel vytvořit základní okruh, kde bychom kamery umístili, a až potom by přišly na řadu rozšířené lokality, jako je například zahrada mateřské školy," informoval Helísek. Ten vyčíslil, že počáteční náklady na primární kamerový okruh dosahují přibližně tří milionů korun.

Podobnou situaci řeší v současné době i mateřská škola v Ratíškovicích. Tamní rodiče žádali vedení, aby zahradu otevřelo alespoň o víkendu. „Vybavení nás stálo hodně peněz, proto o této variantě ani neuvažujeme," oznámila ředitelka ratíškovické mateřinky Sluníčko Emílie Kudrová.

Přístupnou školní zahradu by uvítali především rodiče, kteří vlastní nemají. „Rádi bychom dceru pustili i o víkendu na hřiště, kam chodí ráda a dobře zná všechny prolézačky. Pokud totiž chceme na zahradu, musíme jít tam, kde je spousta jiných dětí," prozradil otec malé školačky.