Prudký nárůst nezaměstnanosti způsobila ekonomická krize. „V Jihomoravském kraji tak úřady práce evidují o čtyři tisíce více uchazečů než před měsícem. Začíná se tak projevovat vliv hospodářského zpomalení. Kromě toho, že některé firmy začaly už na konci minulého roku propouštět, ubývá také pracovních míst,“ upozornila mluvčí Úřadu práce Brno-město Ivana Ondráková.

Zvýšený počet lidí bez práce způsobilo i ukončení sezónních prací. „Nezaměstnanost kvůli tomu roste na konci roku vždy. V minulých letech to však zpravidla bylo jen o 0,3 až 0,4 procenta,“ potvrdil prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel, že za největším meziměsíčním nárůstem za posledních deset let stojí právě ekonomická krize.

Nejvíc vzrostla nezaměstnanost v prosineci na Břeclavsku, Hodonínsku a Znojemsku. V těchto třech okresech je nezaměstnaných minimálně o jedno procento víc než v listopadu. Nezaměstnost v Hodoníně a Znojmě je téměř dvojnásobná než celorepublikový průměr, který dosáhl šesti procent.

Nejméně se zvýšila nezaměstnanost v Brně. „Máme nárůst o 0,4 procenta. Žádné větší propouštění zde totiž neproběhlo. Předpokládáme však, že počet nezaměstnaných začne hodně stoupat už v prvních měsících tohoto roku,“ upozornila Ondráková a dodala, že v Brně se za první lednový týden nahlásila tisícovka nových uchazečů.T o je o tři sta více než minulý rok.

Podle ekonomů by však větší propouštění mělo teprve přijít. „Předpokládáme, že počet lidí bez práce začne výrazně stoupat už v únoru, i když nejvíc se projeví asi v druhém čtvrtletí,“ uvedl analytik ze společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Jihomoravané se tak o práci i nadále bojí. „Mám strach, že mě propustí. Na únor už nemáme žádné zakázky, firma omezuje provoz a už teď lidem neprodlužuje smlouvy na dobu neurčitou,“ řekl například Jiří Grasgruber, který pracuje ve firmě PBS Třebíc v Moravském Krumlově na Znojemsku.