Před padesáti lety začala výstava pouze s pár desítkami vzorků. Pořádalo ji pět nadšenců, z nichž dva žijící Jaroslav Zavrtálek a Miroslav Ježek budou na jubilejní výstavě vín oceněni.

„Počet vystavených vzorků se postupně zvyšoval, a tak se výstava přesunula až do prostor kulturního domu v Kyjově," informuje člen kyjovského zahrádkářského svazu Blažej Zajíc. Původně se výstava konala v sokolovně.

Za první roky výstav se přišlo podívat a ochutnat kolem padesátky lidí. To se drželo dlouhou dobu, až před sedmi lety se počet návštěvníků pohyboval kolem sto padesáti platících. „V loňském roce jsme měli už čtyři sta dvacet jedna návštěvníků," spočítal přesně Zajíc.

Nejbližší akcí, kterou zahrádkáři pořádají, je sobotní Josefovský košt. „Ne vždy připadl košt na svátek Josefa. Tento termín jsme zvolili asi před patnácti lety a vybrali jsme ho s ohledem na termíny výstav vín v okolních obcích, které dávají přednost spojení s Velikonocemi," říká předseda Českého zahrádkářského svazu v Kyjově Petr Navrátil. Pokračuje s tím, že jako jedni 
z prvních přešli na stobodový hodnoticí systém vín.

„Také jsme zakoupili chladicí systém, aby vína měla správnou teplotu. Nemáme zájem o přeplněné sály, kdy návštěvníci stojí na jedné noze, nalévají se teplá vína a za čtyři hodiny není co pít. Při našich výstavách skoro všichni mohou sedět a v klidu a pohodě vychutnat vína se správnou teplotou," míní Navrátil.

Změnou je také vstupné. „Dříve si lidé koupili vstupenku za stovku a pak si nakoupili kupony, na které si brali vína. Teď jsme to zjednodušili. Za dvě stovky si lidé koupí lístek, v ceně už však mají skleničku a katalog a mohou volně konzumovat," upřesňuje Zajíc.

Z pár desítek vzorků vína je letos nyní téměř šest set. Podle členů svazu jsou teď vína kvalitnější než v počátcích. Zkvalitnilo se jak zpracování, uchování, tak i čistota vína.