Májová ulice ve Vnorovech je napojená na hlavní tah silnice první třídy číslo 55. Postavení křižovatky řidičům jedoucím od Strážnice umožňuje pohodlně zatočit v plné rychlosti. „V každém druhém domě v ulici je rodina s dětmi a všichni souhlasí s omezením rychlosti nebo s retardérem," uvedl jeden z tamních obyvatel Jan Přibyl. Upozornil, že řidiči do Májové vjíždějí velmi rychle. „Byli bychom neradi, kdyby se problém začal řešit, až se něco stane," řekl.

Podle vnorovského starosty Antonína Gazárka je zpomalovací práh výsledkem požadavků místních. Obec proto podala žádost o úpravu provozu. „V současné době je ulice napojená na hlavní silnici I/55. Obyvatelé Májové, která leží na kraji vesnice, si stěžovali na neukázněné řidiče, kteří tudy projíždějí," sdělil Gazárek.

Retardér má rozjeté řidiče z hlavní cesty donutit zpomalit. Začít sloužit by mohl ještě do konce tohoto roku. Veselský stavební úřad už vydal vyhlášku o navrhované úpravě. V platnost by měla vstoupit ještě v listopadu. „Poté začneme řešit peníze a vybírat firmu, která práh postaví. Instalace je otázkou jednoho dne, takže omezení průjezdu nebude zcela nezbytné. K retardéru patří samozřejmě informativní dopravní značka, která na něj upozorňuje," uvedl starosta.

Zpomalovače na silnicích ale nemají jen zastánce. Někteří řidiči na ně nadávají, protože před nimi musí skoro zastavit a ničí si své auto. „Bezpečí lidí je přednější, na takové připomínky nebudeme brát ohledy," dodal Gazárek.

Podle hodonínského taxikáře Adama Marka je v okrese retardérů málo nebo jsou na zbytečných místech. „Na sídlištích, kde jsou třeba dětská hřiště, není snad ani jeden. Natož značka pro snížení rychlosti. Kdežto jen při průjezdu třeba Lužicemi narazím alespoň na tři," podělil se o svůj názor taxikář.

S posílením bezpečnosti v dopravě počítá také projekt výstavby cyklostezky v Kollárově ulici ve Veselí nad Moravou. Na silnici třetí třídy z Veselí směrem na Hroznovou Lhotu dojde k ucelení dopravního značení. „Jelikož ale není známo ani datum počátku stavby cyklostezky, instalace značení započne až po schválení všech potřebných dokumentů. Momentálně se zpracovává projekt na podání žádosti o dotace," uvedla mluvčí veselské radnice Petra Pavková s tím, že cyklostezka vyroste pravděpodobně v příštím roce.

V ulicích Javorníka řidiči jezdí podle nových značek už skoro dva měsíce. V některých úsecích mohou na tachometru místo padesáti kilometrů v hodině udržovat jen třicítku. Hlavním důvodem byla bezpečnost. „Někteří řidiči jezdili přes obec velmi rychle, a proto jsme na hlavní silnici směrem na Filipov značkami rychlost omezili," informoval starosta Javorníka Jiří Hrbáč a dodal, že u hřiště a u školy omezení platí také.

ERIKA BENEŠOVÁ