„Mladí jezdí na kolech v centru Dolních Bojanovic. Poškozují tak prostranství. Obec je odsud vyhazuje. Proto mladí vymysleli, že by mohl v obci vzniknout bikepark,“ řekl zastupitel Dolních Bojanovic a předkladatel žádosti mladých Jan Zugar.

Jak doplnil, bikepark by mohli využívat i mladí z okolních obcí. „Pod žádost se podepsali i bikeři z Josefa, Nového či Starého Poddvorova,“ poznamenal Zugar.

Dolní Bojanovice však mají napjatý rozpočet. Balík peněz v letošním roce zhltne oprava šaten v areálu fotbalového hřiště. A tak starosta Vlastimil Jansa zaujal k záměru vybudovat bikepark ve svém rajónu skeptický postoj.

„Kluků jsme nabídli, že udělám terénní úpravy na jedné z ploch v obci. To je reálné. Ale postavit nový bikepark ne. Obec by vybudování bikeparku stálo čtyři sta tisíc korun. To nejsme schopní zaplatit,“ vzkázal mladým Jansa.

Ten také upozornil, že za bikepark musí nést někdo zodpovědnost. „Chtít postavit bikepark stylem, že požádám obec o peníze, a potom něco vytvořím, prostě nelze. Nemůžu se podepsat pod to, že někdo vyrobil bikepark,“ vysvětlil svůj postoj starosta Dolních Bojanovic. Jak totiž varoval, na rampě se může kdokoliv zranit.

Překážka? Peníze

Velké bezpečnostní riziko spojené s provozováním bikeparku vnímá i samotný Zugar. „Vzít si něco takového na triko není jen tak,“ chápe obavy starosty.

Starosti z bikeparkem mělo například Veselí nad Moravou. Areál muselo město dokonce na dva měsíce uzavřít. Stal se totiž útočištěm bezdomovců, kteří tam dokonce chodili vykonávat potřebu. Město muselo řešit, co s tím udělá. Nakonec omezilo provoz. „Hala je otevřená pouze v určitou dobu, a to jak o víkendu, tak i ve všední dny,“ sdělil ředitel Služeb města Veselí Pavel Bouda.

Budování nového bikeparku řeší také okresní město. Projekt na vybudování tohoto adrenalinového stánku leží na hodonínské radnici už několik měsíců.

Překážkou v jeho uskutečnění jsou peníze. „Není možné vybudovat bikepark pouze z peněz města. Není ani vypsaný dotační titul, z kterého bychom na něj mohli čerpat peníze,“ informoval hodonínský starosta Roman Sedlačík a dodal, že však město vyhlašování dotačních titulů sleduje.

V okresním městě se už sice jeden bikepark nachází, a to mezi rybníkem Cigánka a sběrným dvorem, jeho technický stav ale není dobrý.

Kdyby se někdy podařilo získat dotaci, v hodonínských Mrkotálkách by mohl vzniknout jeden z nejmodernějších bikeparků v České republice o velikosti fotbalového hřiště. Zpracovaný projekt počítá také se zastřešením, aby se dal areál využívat i v zimních měsících. Podle starosta Dolních Bojanovic Jansy by tento bikepark mohli po jeho vybudování využívat i mladí z jeho vesnice a dalších okolních obcí.