Několik dnů před zahájením letních prázdnin bědovala skupinka hodonínských bikeristů, kteří jezdili na prostranství u městské knihovny. Pracovníci městské organizace Teza jim totiž museli zavřít skatepark u Černého mostu. Je nebezpečný a musí se opravit.

„Zavřeli ho zrovna před prázdninami. To je hrozné. Musíme teď jezdit v ulicích. To je více nebezpečené než na skateparku. Nemáme ale jinou možnost,“ láteřili celé prázdniny hodonínští bikeři.

Skatepark musela Teza zavřít podle slov jejího ředitele Jána Lahvičky kvůli bezpečnosti. „Revizní technik nám před třemi měsíci řekl, že překážky jsou nebezpečné,“ vysvětlil hlavní důvod zavření skateparku Lahvička. Ten už požádal město o schválení jednoho milionu korun na jeho opravu. „Uděláme nový povrch. Ten starý je momentálně nebezpečný. Plánujeme i drobné úpravy mezi překážkami. Jednu nebezpečnou vyhodíme úplně, protože nelze spravit,“ přiblížil plány Lahvička.

Pokud by město chtělo uděla nový skatepark, tak se podle šéfa Tezy budou dát překážky na tom starém složit. „Povrch bude víceúčelový. Může se pak na něm hrát voleyball či basketbal,“ nastínil Lahvička. Ten čeká na odsouhlasení peněz na opravu skyteparku zastupiteli. Ti na srpnové schůzi totiž neodsouhlasili úpravu rozpočtu na letošní rok. „Návrh na úpravu předložíme zastupitelům na další schůzi,“ informoval vedoucí odboru ekonomiky a financí Marián Maňák.

Díry a rezavé rampy

Na sociální síti Facebook už přes rok existuje skupina pod názvem Chceme nový skatepark v Hodoníně. Má přes padesát členů. „Na našem skateparku jsou v betonu díry a rampy jsou rezavé. To vede k častým úrazům, které by se nemusely stávat, a návštěvnosti současný stav taky nepřidá. Všichni doufáme v brzkou inovaci,“ zní hlavní motto této skupiny na Facebooku.

Projekt na nový skatepark leží na hodonínské radnici už několik měsíců. „Nyní ho přepracováváme. Zmenšujeme plochu podle požadavků budoucích uživatelů. Sledujeme nadále dotační tituly, které se dají na tento projekt využít, a tak získat peníze od státu či eurofondů,“ uvedl hodonínský místostarosta Roman Sedlačík.

Kdyby se městu podařilo získat dotaci, v hodonínských Mrkotálkách by mohl vzniknout jeden z nejmodernějších bikeparků v České republice. Zpracovaný projekt počítá také se zastřešením, aby se dal areál využívat i v zimních měsících.

Potíže se skateparkem řešilo nedávno i Veselí nad Moravou. Vedení města ho nechalo kvůli fekáliím, nepořádku a rozbitým překážkám zavřít. Znovu ho otevřelo na jaře. „Skatepark jsem opravili. Od nového roku ho plánujeme provozovat jako veřejné sportoviště s tím, že ho bude dozorovat správce,“ sdělil veselský místostarosta Petr Kolář. Zda město vstup do skateparku zpoplatní, nedokázal říct.