Bioplynová stanice u sídliště Bažantnice nemá mezi hodonínskými zastupiteli jediného příznivce. Všichni hlasující na včerejším jednání jednomyslně schválili usnesení, ve kterém byli proti této stavbě. To ji však nemusí zastavit.

„Město už vyjádřilo svůj nesouhlasný názor loni v září. Pokud kraj dá stavbě zelenou, jsme připraveni se proti tomu odvolat,“ řekl starosta Hodonína Lubor Šimeček.

Stanici chce v areálu bývalých cihelen vybudovat společnost Bioenergetika. Biologický odpad, jako je kejda, se v ní má přeměňovat na teplo, energii a hnojivo. Obyvatelé sousedního sídliště Bažantnice se bojí, že přitom způsobí zápach.

„My nejsme proti bioplynovým stanicím. Je to vynikající myšlenka, ale ve vzdálenosti dvě stě padesát metrů od obytných budov a sportovních zařízení to pokládáme za naprosto nevhodné,“ řekl Eduard Kratochvíl, mluvčí občanského sdružení Hodonín – sever, které sestavilo proti stanici petici. Podepsalo ji kolem dvou a půl tisíc obyvatel města a sdružení s ní teď předstoupilo před zastupitele.

Podle Kratochvíla je možné, že při zpracování odpadu žádný zápach ze stanice neunikne. Způsobí ho však nákladní auta a traktory, které budou dovážet suroviny.

„Město vynakládá obrovské prostředky na to, aby bylo lázeňské a my z toho uděláme hnojiště, protože sem ročně přivezeme dvacet tisíc tun hnoje,“ hřímal jeden z diskutujících.

Také pro starostu Šimečka je jakékoliv zhoršení ovzduší ve městě nepřijatelné.

Zasedání se nezúčastnil žádný zástupce investora, tedy společnosti Bioenergetika. Zastupitelé však od něho obdrželi dopis, ve kterém uvedl, že záměr společnosti je vystaven řadě nepravdivých tvrzení ze strany neinformovaných lidí.

„Do dnešního dne naši společnost nikdo nekontaktoval a z toho důvodu všechny argumenty těchto lidí jsou nepodložené a zkreslující,“ tvrdí v dopise investor.

Podle popisu fungování biostanice vjede auto s odpadem do uzavřeného prostoru a ven vyjede už omyté technologickou vodou.

„Pokud záměr projde, tak se určitě nebudeme vrhat pod auta, ale každým kouskem kejdy, který spadne na silnici, budeme jejímu majiteli znepříjemňovat život,“ řekl k tomu zástupce občanů Kratochvíl.

Stavba má vyrůst v průmyslové zóně, takže město má omezené možnosti, jak jejímu vybudování zabránit. Starosta Šimeček je však optimistou. Jak uvedl během zasedání, nezná případ, že by krajský úřad posvětil stavbu, proti které jsou občané i město.