Přípravy vrcholí a pro diváky zřejmě nejpodstatnější informace je ta, že tentokrát bude bitva v poli za Vlkošem přístupná zdarma. „Na akci se bude prezentovat i ministerstvo obrany se svým programem o legiích a díky tomu nám i přispěje. Pokryje polovinu nákladů. Na zbytek se podařilo sehnat sponzory. Takže jsem se rozhodl, že vstupné nebude,“ uvedl hlavní pořadatel a provozovatel vlkošského Military muzea Petr Něnička.

Letos půjde v rekonstrukci ze II. světové války o její téměř poslední dny. Vojáci v akci nazvané Poslední bitva ukáží osvobozování Moravy. „V ukázkách už jsme dříve představili naše vojáky bojující na západě, ale ty na východě ještě ne. Takže to uděláme teď,“ vysvětlil volbu Něnička.

Bitva bude tentokrát nejen zdarma, ale zúčastní se jí v porovnání s minulými roky nejvíce vojáků (přibližně sto) a také nejvíce techniky (více než dvacet strojů včetně tří děl či zmíněných dvou letadel).

„Piloti obou letadel jsou profesionálové ze Slovenska. Mají s podobnými akcemi zkušenosti, takže věřím, že diváky čeká silný zážitek,“ láká pořadatel. Jak doplnil, nepůjde sice o originály letounů, které skutečně na konci války létaly, ale diváci nic nepoznají. V barvách Rudé armády půjde ve skutečnosti o poválečný model Jak a za nacisty poletí do boje model, který je téměř k nerozeznání od tehdejších Messerschmittů.

Boj se opět odehraje v polích při výjezdu z Vlkoše na Kelčany. Soupeři budou tábořit na protilehlých stranách tamního jezírka. Vařit jim bude nefalšovaná polní kuchyně.

Během dne se představí se svým programem nejen ministerstvo obrany ale i další složky současné armády. Je připraven i program pro děti.

Rekonstrukce boje ze II. světové války se ve Vlkoši odehraje potřetí. Poprvé vojáci připomněli bitvu u francouzského Dunkerque. Vloni šla ukázka dále do minulosti a zaměřila se na dění, které v České republice II. světové válce bezprostředně předcházelo. U česko-německé hranice se utkali Češi se Sudeťáky podporovávanými svými německými spojenci.